Producent iPhone'a ogłosił pierwszy kwartalny spadek przychodów od prawie czterech lat. „W czwartym kwartale wiatr wiał nam w twarz” – powiedział szef Apple Tim Cook, cytowany przez dziennik „Wall Street Journal”.

Z informacji firmy wynika, iż w czwartym kwartale ubiegłego roku jej przychody spadły o 5,5 proc. do 117,2 mld dolarów i jak zauważa WSJ były one znacznie niższe niż szacunki analityków. Zysk w wysokości 30 mld dolarów był o 13,4 proc. niższy niż w poprzednim kwartale.

Media komentują, iż słabsze wyniki spółki wynikały przede wszystkim z zakłócenia łańcucha dostaw produkowanych w Chinach telefonów iPhone. Brytyjski dziennik „Financial Times” ocenia, że szczególnie uderzyło to w przychody firmy w okresie świątecznym.

Reklama

Zarówno WSJ, jak i FT podkreślają rozczarowanie inwestorów wynikami innych gigantów technologicznych zza oceanu. Amazon, pomimo wzrostu obrotów o 9 proc. poniósł w ubiegłym roku stratę w wysokości 2,7 mld dolarów, natomiast przychody firmy Alphabet, czyli macierzystej spółki Google, spadły z 76 mld (2021 r.) do 63 mld dolarów w 2022 roku.

Zadowoleni mogą być natomiast akcjonariusze spółki-matki Facebooka, czyli firmy Meta. Po tym jak poinformowała ona w połowie tygodnia o tym, iż przychody w pierwszym kwartale tego roku mogą sięgnąć 28,5 mld dolarów, kurs akcji wzrósł w czwartek o 23 proc., co jak zauważa WSJ stanowi największy jednodniowy wzrost procentowy od 2013 roku.

Andrzej Pawluszek (PAP)