"Z wielkim entuzjazmem i determinacją rozpoczynamy nasz pierwszy projekt ‎autostradowy w Czechach. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim ‎nas obdarzono i cieszymy się, że będziemy mogli podzielić się doświadczeniem, ‎które zgromadziliśmy przez 55 lat działalności Grupy Budimex" - powiedział członek zarządu Cezary ‎Łysenko podczas uroczystości.

"Projekt D35 jest naszym pierwszym krokiem ku ugruntowaniu stałej obecności na rynku czeskim. Skompletowaliśmy zespół doświadczonych specjalistów, zarówno Czechów, jak i Polaków, dysponujemy niezbędnym sprzętem i jesteśmy gotowi do niezwłocznego rozpoczęcia prac" - dodał country manager na Czechy i Słowację w Budimeksie Krzysztof Sokołowski.

Łysenko przypomniał, że spółka obecnie realizuje ponad 80 projektów infrastrukturalnych w Europie Środkowej, a jej ambicją jest ewolucja w kierunku międzynarodowej grupy multibranżowej, skoncentrowanej na świadczeniu usług z zakresu m.in. energii i budownictwa.

Wcześniej Budimex podawał, że Dyrekcja Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej (RSD) wybrała ofertę spółki jako najkorzystniejszą w ‎postępowaniu przetargowym na budowę 7,6-kilometrowego odcinka autostrady D35 z Džbánova do Litomyšli. 7 marca strony podpisały umowę o wartości 580 mln zł (3 423 mln CZK). W ramach kontraktu powstanie łącznie 147 obiektów budowalnych, w tym mosty, wiadukty, estakady i 6,3 km ekranów dźwiękochłonnych. Przebudowanych zostanie także około 16 km dróg lokalnych.

Reklama

Realizowany przez polską firmę odcinek jest częścią przyszłej autostrady D35 - alternatywnej drogi dla zatłoczonej autostrady D1 oraz ważnej części systemu transportowego i sieci drogowej Republiki Czeskiej. D35 stanowi północne połączenie Czech i Moraw oraz pełni duże znaczenie w ruchu międzynarodowym.

W Czechach Budimex realizuje także suchy zbiornik retencyjny w Kutřinie. Poza Czechami polski generalny wykonawca w ostatnim czasie znacząco ‎przyspieszył ekspansję na innych rynkach zagranicznych. Spółka z sukcesem realizuje ‎kontrakty w Niemczech, na Słowacji i w krajach bałtyckich. W grudniu 2023 roku ‎firma podpisała swój pierwszy kontrakt na Łotwie, gdzie w ramach ‎międzynarodowego konsorcjum wybuduje 230-kilometrowy odcinek linii kolei dużych ‎prędkości Rail Baltica o wartości ponad 3,7 mld euro.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2023 r. miał 9,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)