„Na banknocie powinna być kobieta, królowa” - mówił Glapiński na konferencji prasowej w piątek. Jak dodał, Jadwiga Andegaweńska jest „w szczególny sposób zasłużona dla Polski”. Zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie podjęta po „szerszych konsultacjach”.

„Myślę, że taki banknot 1000 zł z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych. Tezauryzacji innej niż na kontach bankowych, co wyraźnie widać, że społeczeństwo polskie interesuje” - oświadczył Glapiński.

Jak przypomniał, „w czasie kryzysu mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów, (…) ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności”. Glapiński dodał, że jemu też się wydaje, iż „część oszczędności, w miarę jak społeczeństwo polskie będzie się bogacić, w tej formie może być przekazywana”.

Prezes NBP poinformował też, że w sobotę oficjalnie zaakceptuje i uroczyście podpisze wzór banknotu kolekcjonerskiego „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Jak dodał, że banknot ten zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk z okazji święta niepodległości w listopadzie.