Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najwyższe budynki świata. Największy nie znaczy najdroższy [RANKING]

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Budynek Wills Tower ma 442 metry wysokości. Jest tym samym najwyższym wieżowcem w Ameryce Północnej pod względem wysokości do linii dachu i 10. najwyższym na świecie. Do 1998 roku dzierżył miano najwyższego budynku globu. W budynku zainstalowano 104 szybkie windy w 3 pionach. Można też korzystać z 18 ruchomych schodów. Ten 108-piętrowy wieżowiec powstał w latach 1970-73, kiedy koszty budowy były nieporównywalnie niższe niż obecnie. Budowa Willis Tower pochłonęła w sumie 180 mln dol. W przeliczeniu na wielkość powierzchni użytkowej (424 tys. mkw.) koszt budowy jednego metra kwadratowego wyniósł tu 425 dol. To bardzo mało w porównaniu z kolejnymi wieżowcami z naszej listy. Willis Tower został wybudowany specjalnie dla amerykańskiego koncernu handlowego Sears, dlatego jest też znany jako Sears Tower. W 2009 roku prawa do nazwy wieżowca zostały wykupione przez Willis Group Holdings.
Budynek Wills Tower ma 442 metry wysokości. Jest tym samym najwyższym wieżowcem w Ameryce Północnej pod względem wysokości do linii dachu i 10. najwyższym na świecie. Do 1998 roku dzierżył miano najwyższego budynku globu. W budynku zainstalowano 104 szybkie windy w 3 pionach. Można też korzystać z 18 ruchomych schodów. Ten 108-piętrowy wieżowiec powstał w latach 1970-73, kiedy koszty budowy były nieporównywalnie niższe niż obecnie. Budowa Willis Tower pochłonęła w sumie 180 mln dol. W przeliczeniu na wielkość powierzchni użytkowej (424 tys. mkw.) koszt budowy jednego metra kwadratowego wyniósł tu 425 dol. To bardzo mało w porównaniu z kolejnymi wieżowcami z naszej listy. Willis Tower został wybudowany specjalnie dla amerykańskiego koncernu handlowego Sears, dlatego jest też znany jako Sears Tower. W 2009 roku prawa do nazwy wieżowca zostały wykupione przez Willis Group Holdings. / ShutterStock
Mają setki metrów wysokości, niezliczoną ilość wind, najwyżej na świecie położone hotele, baseny, a nawet… meczety. Na ich budowę wydano miliardy dolarów. Oto 10 najwyższych budynków globu. Policzyliśmy, ile kosztowała budowa jednego metra kwadratowego każdego z nich. Wniosek? Największy nie znaczy najdroższy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
  • A u nas buda i morda ruda
    2014-11-07 17:18
    A u nas buda z bandytami PO,SLD,PSL i Palikociarnia
    0
    zgłoś
Reklama

Zobacz więcej