Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mity i niewygodne fakty o unii monetarnej

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Obowiązująca narracja: Wprowadzenie euro w słabszych gospodarkach spowodowało wzrost wynagrodzeń, przez co eksport w tych krajach stał się mniej konkurencyjny. Po kryzysie poprawiony kurs wymiany pozwolił uniknąć dewaluacji, co spowodowało, że eksport znów stał się opłacalny. Niewygodny fakt: Gospodarki peryferyjne strefy euro, takie jak Grecja czy Irlandia, nie zmniejszyły swojego eksportu między 1999 a 2007 rokiem, nawet mimo wzrostu udziału Chin w światowym eksporcie. Dlaczego tak się stało Dwóch ekonomistów z Banque de France, Guillame Gautier i Vincent Vicard, zmierzyło koszty pracy osobno dla sektorów, które prowadzą wymianę handlową z innymi krajami oraz skupionych wyłącznie na rynku wewnętrznym. Zauważyli, że koszty pracy, które miały obniżyć konkurencyjność gospodarki, wzrosły jedynie w sektorach skoncentrowanych na rynku krajowym, takich jak administracja państwowa czy budownictwo. Wprowadzenie euro spowodowało spadek ilościowy eksportu, ale nie spowodowało spadku jego wartości – kraje zaczęły po prostu drożej sprzedawać swoje towary eksportowe. Lekcja: Wprowadzenie wspólnej waluty nie miało szczególnego przełożenia na eksport.
Obowiązująca narracja: Wprowadzenie euro w słabszych gospodarkach spowodowało wzrost wynagrodzeń, przez co eksport w tych krajach stał się mniej konkurencyjny. Po kryzysie poprawiony kurs wymiany pozwolił uniknąć dewaluacji, co spowodowało, że eksport znów stał się opłacalny. Niewygodny fakt: Gospodarki peryferyjne strefy euro, takie jak Grecja czy Irlandia, nie zmniejszyły swojego eksportu między 1999 a 2007 rokiem, nawet mimo wzrostu udziału Chin w światowym eksporcie. Dlaczego tak się stało Dwóch ekonomistów z Banque de France, Guillame Gautier i Vincent Vicard, zmierzyło koszty pracy osobno dla sektorów, które prowadzą wymianę handlową z innymi krajami oraz skupionych wyłącznie na rynku wewnętrznym. Zauważyli, że koszty pracy, które miały obniżyć konkurencyjność gospodarki, wzrosły jedynie w sektorach skoncentrowanych na rynku krajowym, takich jak administracja państwowa czy budownictwo. Wprowadzenie euro spowodowało spadek ilościowy eksportu, ale nie spowodowało spadku jego wartości – kraje zaczęły po prostu drożej sprzedawać swoje towary eksportowe. Lekcja: Wprowadzenie wspólnej waluty nie miało szczególnego przełożenia na eksport. / Bloomberg / Simon Dawson
Financial Times wskazuje, że wokół wspólnej waluty narosły mity, a politycy i publicyści powtarzają je bezrefleksyjnie, ignorując niewygodne fakty i lekcje, które z nich płyną.
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Karol
  2016-02-24 17:23
  Wlasna waluta gwarantuje nam niejako automatycznie konkurencyjnosc gospodarki, nawet na wypadek strukturalnego zadluzenia panstwa, co odbija sie jedynie deprecjacja zlotowki. Obecny rzad stawia na zwiekszanie deficytu i oslabianie zlotowki.
  1
  zgłoś
 • Kaito
  2015-10-29 12:23
  Euro to narzędzie do zadłużania innych Państw względem Niemiec...
  9
  zgłoś
 • Cygnus
  2015-09-07 23:36
  Zamiast zastanawiać się czy przyjąć Euro, może warto zastanowić się czy nadal chcemy być w tej UE. Bieda i ubóstwo w kraju takie, że szok, samoloty nie nadążają wywozić młodych ludzi na Zachód, a my mamy być karani za nie przyjmowanie uchodźców. No tak Polski emeryt podzieli się mieszkaniem i odda pół głodowej emerytury, aby za kilka lat było tu kilkaset tysięcy wiecznych zasiłkowiczów z Afryki. Polski pracownik za minimalna bedzie zasówał jeszcze po 2 do 4 godzin dziennie wiecej aby jego sąsiad uchodźca miał darmowe mieszkanie, zasiłki i inne przywileje.
  8
  zgłoś
 • KillJoy
  2015-09-02 19:22
  "I kto to mówi?" - Financial Times, gazetka brytyjska (dopiero od 2015 r. japońska) czyli z państwa, które z całą świadomością i wyrachowaniem NIE przyjęło euro (proszę nie tłumaczyć tego tradycjami i związkami z b. Commonwealthem). Czyli realizacja klasycznego brytyjskiego powiedzenia: "Do as I say, not as I do".
  3
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • IMHO
  2015-09-01 23:11
  W Polsce ceny nagle nie wzrosną bo już równają i przewyższają zachodnie. Tylko zarobki daleko w tyle...
  4
  zgłoś
 • euros
  2015-09-01 20:43
  Bez Euro będziemy dALEJ ubogim sąsiadem prawdziwej wspólnoty Europejskiej
  14
  zgłoś
 • chłop
  2015-09-01 16:38
  Każdy kto interesował się historią ekonomi stwierdzi ,że Grekom i bez Euro gospodarka zwaliłaby się na głowę mieli już takie problemy w przeszłości . Ich problemem jest mentalność , to społeczeństwo nie umiejące zarządzać pieniędzmi czy tow skali makro i mikro.
  4
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Robespiere
  2015-09-01 16:32
  ble ble, ble - wspólna waluta to dla nas szansa porownywania zarobków i cen z Unią, bez Euro zawsze bęxziemy grajdołkiem
  5
  zgłoś
 • batavus
  2015-09-01 16:14
  Euro istnieje jeszcze tylko dlatego bo Kryzys Grecki rozwiązano SZANTAŻEM i TERRORYZMEM FINANSOWYM. Inaczej doszłoby do paniki i strefa Euro by sie rozleciała.
  http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Szantaz-Terroryzm-Finansowy-i-Brutalna.html
  3
  zgłoś
 • wqd12
  2015-09-01 10:26
  Ile razy byłem za granicą, czy to we Francji, Hiszpanii, Portugalii, wszedzie mowili - nie przyjmujcie Euro. Nie zapomne taksowkarza z Francji, ktory opowiadal, jak za franka ludzie mieli dobrze, a teraz jest "jakos". Podstawowy problem braku swojej waluty i przyjecia obcej widac na przykladzie Grecji - nie ma jak sie odciac od "finansowania" i zadluza sie coraz bardziej. Nie ma jak przejsc na swoja walute (aby ja zdewaluowac i ruszyc od poczatku) bo nie ma na to srodkow. Powie ktos - zaraz zaraz przeciez ostatnio w kryzysie Grekow uratowalo to, ze mogli wyplacac euro? Tak, lokalnie micha nadal jest pelna. Niestety czeka ich przez to zaciskanie pasa na dlugie lata i sprzedawanie kolejnych walorow (lotniska oddane juz niemieckiej Fraport, mowi sie o sprzedazy wysepek za dlug)
  5
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej