W Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbyła się w czwartek konferencja prasowa dotycząca śledztwa w tej sprawie. Przekazano na niej, że pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości dotarły do CBA w lipcu 2022 roku. Śledztwo zostało wszczęte 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

"Dotyczy ono płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku" - podano. Większa część z nich została rozpatrzona negatywnie. Proceder dotyczył wniosków o wizy w celu wykonywania pracy na terytorium Polski. Chodziło o cudzoziemców składających wnioski w polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Singapurze, na Filipinach i Tajwanie.

"W ciągu najbliższych kilku tygodni NIK przeprowadzi kontrolę doraźną w MSZ w sprawie informacji, jakie pojawiły się w kontekście tzw. afery wizowej” – poinformowano w czwartek na Twitterze (X) NIK.

Reklama

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl