Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Na pięcioletnią kadencję wybierać będziemy 52 europosłów, którzy będą reprezentować Polskę na arenie Unii Europejskiej. W związku z tym WP zapytała Polaków "Kto Pana/Pani zdaniem wygra wybory do Parlamentu Europejskiego?".

O sukcesie KO jest przekonanych 39 proc. respondentów

Faworytem ankietowanych jest Koalicja Obywatelska – o jej sukcesie przekonanych jest 39 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, na które stawia 28,3 proc. badanych. "Podium zamyka Trzecia Droga z wynikiem 5,3 proc. Ankietowani nie wierzą w czerwcowe zwycięstwo Lewicy (2,3 proc.) i Konfederacji (1,7 proc.)" – pisze portal. Natomiast 23,4 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

Reklama

Największa wiara w zwycięstwo KO panuje w małych miastach do 50 tys. mieszkańców (54 proc.). "Mieszkańcy dużych miast powyżej 250 tys. mieszkańców są bardziej podzieleni w tej kwestii: 44 proc. uważa, że wygra KO, 27 proc. że zwycięży PiS" – stoi w tekście zamieszczonym na portalu. Zaznaczono w nim także, iż wynik PiS-u w dużych miastach jest zaskoczeniem, gdyż "tylko mieszkańcy wsi pokładają większe nadzieje w zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego" - (36 proc. stawia na PiS, 29 proc. uważa, że wygra KO). Wiara w PiS jest niższa w małych i średnich miastach (22 i 17 proc.).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 6-7 kwietnia 2024 na reprezentatywnej próbie ankietowanych metodą CATI&CAWI.