Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchuje we wtorek informacji prokuratury dotyczącej marcowych przeszukań i czynności dokonanych w śledztwie dotyczącym wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Informacji posłom udziela prok. Kowalska, która jest kierownikiem zespołu powołanego w PK do tej sprawy.

"Wszyscy są równi wobec prawa i dotyczy to również posłów"

"Wszyscy są równi wobec prawa i dotyczy to również posłów" – podkreśliła prok. Kowalska. Jak zapewniła czynności przeszukania były przeprowadzane przez funkcjonariuszy ABW, ale jeśli "chodzi o czynności przeszukania wobec posłów, to każda taką czynność prowadził prokurator w asyście funkcjonariuszy ABW".

Reklama

Jak przypomniała na przeprowadzone czynności przeszukania przysługuje zażalenie do sądu, którym jest Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa. "Wpłynęło 13 zażaleń w tej sprawie. Odnośnie dwóch osób wpłynęły dwa zażalenia, występuje dwóch pełnomocników, którzy niezależnie od siebie złożyli te zażalenia" – przekazała prokurator. Dodała, że zażalenia złożyli też posłowie, wobec których wykonywano te czynności.

"Wszystkim zażaleniom nadano bieg procesowy. Do każdego prokurator przygotował indywidualne stanowisko w przedmiocie zasadności prowadzonej czynności. Oczywiście niezawisły sąd podejmie decyzje, czy te czynności przeprowadzono w zgodzie z przepisami" – mówiła prok. Kowalska.

"Zarzutów względem bezprawnego przeszukania w domu ministra Ziobry i jego małżonki jest mnóstwo"

Wniosek o informację na komisji w sprawie tych przeszukań złożyli posłowie klubu PiS. Zwrócili się o informację mająca na celu – jak to określili – "omówienie zdarzeń związanych z bezprawnym przeszukaniem domów i mieszkań posłów Klubu Parlamentarnego PiS".

W końcu marca br. 25 osób w kilkudziesięciu miejscach w kraju, na polecenie prokuratorów prowadzących śledztwo ws. wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, ABW wraz z prokuratorami prowadziła przeszukania i zatrzymania. Przeszukano m.in. domy b. ministra sprawiedliwości, posła PiS i polityka Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry oraz pokój b. wiceministra sprawiedliwości, posła klubu PiS Michała Wosia w hotelu sejmowym.

"Zarzutów względem bezprawnego przeszukania w domu ministra Ziobry i jego małżonki jest mnóstwo. Podczas 'trałowego' przeszukania doszło do popełnienia szeregu czynów zabronionych" – mówił poseł Mariusz Gosek klubu PiS.

Z kolei Marcin Warchoł z tego klubu mówił, że doszło do "takich scen nie widziała Polska od czasów stanu wojennego". "Zginęły przedmioty. Czy to jest kradzież? Nie wiemy. To będzie przedmiotem odrębnego postępowania" – dodał.

autor: Marcin Jabłoński