W ocenie wyróżnionego fotoreportera Reutersa, pochodzącego z Gazy, nagrodzone zdjęcie ukazuje "przejmujący i smutny moment", co przypomina o "szerszym kontekście tego, co działo się w Strefie Gazy" w ostatnich miesiącach, podczas wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas - czytamy na stronie internetowej World Press Photo, na której można obejrzeć zwycięskie prace.

World Press Photo 2024: Zdjęcie Roku

Jak poinformowano, Salem sfotografował 36-letnią kobietę o imieniu Inas w szpitalnej kostnicy w mieście Chan Junis, gdzie palestyńscy cywile poszukiwali swoich zaginionych krewnych. Zdjęcie przedstawia ciało dziecka zawinięte w całun pogrzebowy i kuzynkę zmarłej dziewczynki, która przytula zwłoki.

Reklama
ikona lupy />
Zdjęcie Roku World Press Photo 2024, autorstwa Mohammeda Salema / PAP/EPA / MOHAMMED SALEM / HANDOUT

Inni laureaci World Press Photo 2024

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Lee-Ann Olwage z Republiki Południowej Afryki za udokumentowanie demencji osób starszych jako problemu społecznego na Madagaskarze (Reportaż Roku), Alejandro Cegarra z Wenezueli za ukazanie zmian w polityce migracyjnej Meksyku w ciągu ostatnich lat (Najlepszy Projekt Długoterminowy) oraz Julia Koczetowa z Ukrainy za oryginalne przedstawienie sytuacji na froncie wojny z Rosją (Najlepszy Projekt Multimedialny).

Jury wybrało zwycięskie fotografie spośród ponad 61 tys. zdjęć nadesłanych przez 3851 twórców ze 130 państw.

Prestiżowy konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku przez holenderską fundację o tej samej nazwie. W 2020 roku polski fotoreporter Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku za zdjęcie "Przebudzenie", ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji.