„Odrzucamy zaszczyty przyznane przez waszą organizację w proteście przeciwko waszemu niepowodzeniu w przeciwstawieniu się ludobójstwu w Strefie Gazy” – uzasadnili autorzy listu otwartego do kierownictwa PEN. Według nich PEN America zwlekał z potępieniem „niespotykanej utraty życia w Palestynie”, a kiedy organizacja w końcu to zrobiła, w jej oświadczeniu brakowało „proporcjonalnej empatii”.

Autorzy, którzy nie wycofali swoich kandydatur do nagród pieniężnych, otrzymają je

„Bardzo szanujemy to, że pisarze postępowali zgodnie ze swoim sumieniem, niezależnie od tego, czy zdecydowali się przyjąć nominację w swoich kategoriach, czy nie. Jako organizacja działająca na rzecz wolności słowa i pisarzy, niezachwianie angażujemy się w rozpoznawanie i honorowanie wybitnych autorów i społeczności literackiej” – oświadczyła Clarisse Rosaz Shariyf, szefowa programów literackich PEN America.

Reklama

Wyróżnienia PEN America obejmują nagrody pieniężne różnej wielkości. Fundacja przyznająca nagrodę PEN/Jean Stein Book Award stwierdziła, że Stein była „zagorzałą orędowniczką praw Palestyny” i poleciła PEN przekazać nieprzyznane 75 000 dolarów na rzecz Funduszu Pomocy Dzieciom Palestyny.

Oficjalna ceremonia przyznania nagród była zaplanowana na 29 kwietnia w Nowym Jorku. PEN poinformował, że autorzy, którzy nie wycofali swoich kandydatur do nagród pieniężnych, otrzymają je. Będzie wśród nich dramaturg i scenarzysta Tony Kushner. Zostanie uhonorowany wyróżnieniem PEN/Mike Nichols Writing for Performance Award.

W wojnie między Izraelem a Hamasem zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków

Amerykańskie radio publiczne NPR podkreśla, że według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie w wojnie między Izraelem a Hamasem zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków. Izrael rozpoczął inwazję w Gazie w odpowiedzi na atak organizacji terrorystycznej Hamas 7 października, w którym zginęło około 1200 osób, głównie cywilów.

„Izrael odrzuca oskarżenie, że jest winny ludobójstwa. Dla wielu obywateli i zwolenników groteskowe i obraźliwe jest twierdzenie, że państwo utworzone po zamordowaniu przez nazistowskie Niemcy sześciu milionów Żydów w czasie Holokaustu samo dopuszcza się ludobójstwa” – podała natomiast BBC.

Powołując się na PEN America, wyjaśniła, że stowarzyszenie pisarzy potępia ofiary śmiertelne w Strefie Gazy i utworzyło fundusz o wartości 100 000 dolarów dla autorów palestyńskich.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski