W lipcu 2020 roku rząd Borisa Johnsona, powołując się na nowe porady opracowane przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC), ogłosił, że produkty Huawei'a znikną z brytyjskich sieci 5G do końca 2027 roku.

Informacja została opublikowana zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Huawei’a w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego USA lub sprzecznych z ich polityką zagraniczną. Stany Zjednoczone zabroniły Huawei nabywania kluczowych komponentów, takich jak mikrochipy i zmusiły go do stworzenia własnego systemu operacyjnego.

Cable, który ma reputację bardziej przychylnego wobec Chin niż większość brytyjskich urzędników, dodał, że podczas jego kadencji jako ministra służby, wywiadowcze i bezpieczeństwa wielokrotnie zapewniały, że korzystanie z usług Huawei nie stwarza żadnego ryzyka.

"Gdyby Wielka Brytania pozostała przy 5G, bylibyśmy teraz w czołówce krajów korzystających z najbardziej zaawansowanych technologii. A nie jesteśmy," - powiedział Cable.

Źródło: www.euractive.com