"W I/II kwartale 2024 będziemy przygotowywać wysyłkę systemu satelitarnego do USA, która jest planowana na marzec-kwiecień. Większość testów naziemnych już się odbyła. W grudniu ma się odbyć połączenie satelity z payload firmy Scanway. Testy finalne chcemy przeprowadzić w styczniu" - powiedział Brona podczas webinaru.

Satelita Creotech wyleci razem ze SpaceX?

Dodał, że SpaceX planuje start rakiety Falcon na czerwiec 2024. "W tej chwili wygląda, że będziemy gotowi do integracji z rakietą. Ta faza pozwala nam starać się o kolejne kontrakty i już intensywnie podchodzimy do odbiorców w kraju i za granicą" - wskazał prezes.

Reklama

Według jego słów, kolejny termin startu rakiety SpaceX założony jest na wrzesień-październik przyszłego roku. Creotech liczy na wysłanie jego systemu satelitarnego w czerwcu, ale prezes spółki wskazał, że nie można całkowicie wykluczyć przełożenia terminu startu przez SpaceX.

W lipcu Creotech Instruments podał, że z powodzeniem zakończył testy środowiskowe mikrosatelity EagleEye.

Jest umowa z Niemcami

W maju Creotech Instruments podpisał umowę z niemiecką spółką Exolaunch, zapewniającą pośrednictwo w obsłudze kampanii startowej dla satelity EagleEye. Kwota umowy wynosi 641 400 euro netto. Rakietą wynoszącą będzie Falcon 9 firmy Space Exploration Technologies Corporation, znanej również pod nazwą SpaceX, dla której spółka Exolaunch jest partnerem obsługującym.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.

(ISBnews)