Szef MZ uczestniczył w Katowicach w 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Był gościem sesji dotyczącej finansowania systemu ochrony zdrowia.

Minister był pytany m.in. o możliwość obniżenia wieku uprawniającego do skorzystania z programu bezpłatnych leków dla seniorów z obecnego poziomu 75 lat do 70.

"Oczywiście, że prowadzimy symulacje różnych scenariuszy obniżenia granicy wieku, od której będą dostępne leki w ramach tego, co mamy teraz dla 75 plus" – powiedział szef MZ.

Reklama

Decyzja nie została jeszcze podjęta

Przekazał jednocześnie, że decyzja nie została jeszcze podjęta.

"Na pewno trzeba sobie zdawać sprawę, że obniżenie tej poprzeczki o każdy przedział pięcioletni to są pieniądze rzędu miliardów złotych. Nie mówimy o kilkudziesięciu, czy setkach milionów, tylko miliardach złotych" – wskazał minister.

Zaznaczył, że jest bardzo dużo obszarów, na które wydatkowane są środki w systemie opieki zdrowotnej.

"Przede wszystkim bardzo duże zobowiązania i gwarancje dotyczą wzrostu wynagrodzeń medyków. Dokonywane z roku na rok zmian wycen to coś, co w bardzo dużym stopniu angażuje dodatkowe środki. Wszystko trzeba bardzo dokładnie wyważyć, wymierzyć" – zaznaczył Niedzielski.

Dodał, że "jeśli będzie przestrzeń finansowa, jest jeden z priorytetowych projektów".

Komu przysługują bezpłatne leki?

Bezpłatnie leki przysługują obecnie wszystkim seniorom 75+, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Leki na choroby wieku podeszłego wymienione są w wykazie ministerstwa zdrowia. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mateusz Babak