Portal Cen Mieszkań: Co to za projekt?

Portal Cen Mieszkań to projekt rządu Praw i Sprawiedliwości, który nie został zrealizowany. Miał stanowić zbiór danych o cenach transakcyjnych zarówno mieszkań jak i domów jednorodzinnych w różnych lokalizacjach na terenie kraju. W związku z tym miała istnieć możliwość wybrania interesującej lokalizacji w danym województwie, miejscowości, a nawet dzielnicy i sprawdzenia tam rzeczywistych cen nieruchomości. Portal ten w założeniu miał być dostępny dla wszystkich.

Prowadzić miał go Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Zgodnie z planami rządu portal miał stać się przydatnym narzędziem dla wszystkich osób, które planowały kupić mieszkanie lub dom zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dzięki niemu zwiększyć się miała przejrzystość rynku mieszkaniowego.

Reklama

Uruchomienie portalu planowano na połowę 2024 roku. Dane do niego miały być pobierane m.in. z Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonej przez UFG oraz od Krajowej Administracji Skarbowej, gromadzącej dane z aktów notarialnych dokumentujących sprzedaż mieszkań. Portal Cen Mieszkań miał umożliwiać użytkownikom skorzystanie z zaawansowanej wyszukiwarki zawierającej takie parametry jak m.in. rodzaj nieruchomości, jej powierzchnia, kondygnacja czy liczba pokoi.

Portal Cen Mieszkań: Niedokończone prace nad projektem

Przepisy związane z powstaniem Portalu Cen Mieszkań poprzednia Rada Ministrów przyjęła 10 lipca 2023 roku jako element projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Jednak prac nad projektem nie zakończył parlament poprzedniej kadencji. Zgodnie z obowiązującym prawem parlament kolejnej kadencji nie kontynuuje prac nad niedokończonymi projektami. Jedyny wyjątek stanowią projekty obywatelskie. W związku z tym w obecnym Sejmie nie mogą być kontynuowane prace nad projektem dotyczącym Portalu Cen Mieszkań.

Co dalej z Portalem Cen Mieszkań? Stanowisko Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Czy projekt Portalu Cen Mieszkań zrealizuje obecny rząd? Czy prowadzone są prace nad tym projektem? Jeśli tak, to czy będzie on opierał się na wcześniej przygotowanej formule? Odpowiedzi na te pytania udzieliło Ministerstwo Rozwoju i Technologii serwisowi Interia Biznes.

Dzięki temu dowiedzieć mogliśmy się, że resort "prowadzi prace nad instrumentem służącym do monitoringu rynku mieszkaniowego. Doświadczenia z wcześniej wykonanych prac będą wykorzystane". Jest więc szansa, że w przyszłości zrealizowany zostanie projekt Portalu Cen Mieszkań, który umożliwi prezentację rzeczywistych cen mieszkań i domów w konkretnych lokalizacjach na terenie całego kraju.