Około 50 pracowników protestowało w poniedziałek przed mennicą domagając się premii. „Medal olimpijski to klejnot" - powiedział David Faillenet, przedstawiciel związku zawodowego CGT w mennicy. Jak dodał, produkcja medali to wyzwanie rzemieślnicze, które powinno zostać właściwie wynagrodzone. Protestujący zapowiedzieli kolejny strajk w czwartek przed siedzibą Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Odbudowy.

Mennica Paryska: "Wszystkie medale są już wyprodukowane". Pracownicy są innego zdania

Mennica Paryska poinformowała, że wszystkie medale są już wyprodukowane i zostaną dostarczone na czas. Zaprzeczają temu strajkujący, którzy twierdzą, że produkcja części krążków nie została jeszcze rozpoczęta. Zapowiadają, że jeśli nie zostaną spełnione ich żądania, to możliwe jest, że medale nie będą spełniać zakładanych standardów lub część wydarzeń sportowych odbędzie się bez uroczystości ich wręczenia.

Reklama

W lutym 2024 r. organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu zaprezentowali komplet medali. Każdy z krążków olimpijskich i paraolimpijskich zawiera 18-gramowy żelazny fragment wieży Eiffla.

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2024. Na rewersie znajduje się wizerunek greckiej bogini zwycięstwa Nike. Mennica Paryska ma dostarczyć 5084 krążki - około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na paraolimpijskie. Ich nadwyżka trafi do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Złote medale ważą 529 gramów. Zostały wykonane ze srebra i są pokryte sześcioma gramami złota. Srebrne medale ważą 525 gramów, a brązowe 455 g. Są stopem miedzi, cyny i cynku. Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia.