W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. policja otrzymała zgłoszenia przeszło 6,5 tys. drobnych kradzieży m.in. telefonów i portfeli. W analogicznym okresie ubiegłego roku wpłynęło 4,5 tys. zgłoszeń.

Jak zauważa „De Telegraaf”, szczególnie aktywne są „mobilne gangi”, które atakują podczas masowych imprez takich jak Dzień Króla lub letnie festiwale.

„Miejsca, w których gromadzą się duże tłumy są idealnymi celami dla przestępców” – powiedział gazecie Middag. Jego zdaniem szczególnie aktywne są gangi z Ameryki Południowej i Afryki Północnej, ale także z Europy Wschodniej.

Funkcjonariusz twierdzi, że gwałtowny wzrost liczby kradzieży kieszonkowych w Holandii jest właśnie częściowo spowodowany przez obcokrajowców, którzy podróżują w poszukiwaniu łatwego łupu. „Przylatują nawet specjalnie z Ameryki Południowej, aby podróżować po Europie. W tym z Kolumbii, gdzie sieci przestępcze dokładnie wiedzą, gdzie i kiedy odbywają się ważne wydarzenia” - mówi Middag.

Reklama

Złodzieje atakują głównie w tłumie np. przy bramkach wejściowych, kolejkach do toalety lub na parkiecie. „Atakują błyskawicznie i można łatwo paść ofiarą” – podkreśla policjant.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)