Walki koncentrowały się wokół miasta Chan Junis, w którym ma przebywać część przywódców Hamasu. Izraelskie siły zbrojne atakowały także cele w mieście Rafah na granicy z Egiptem.

Operacja zbrojna w Strefie Gazy

Po wznowieniu w piątek rano przez armię izraelską operacji zbrojnej w Strefie Gazy w jednym z pierwszych nalotów lotniczych zniszczony został duży budynek w Chan Junis.

Armia izraelska zrzuciła też tam w piątek ulotki wzywające mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji i nazwała miasto strefą walk.

Reklama

Jak przypomina CNN, podczas walk w Strefie Gazy poprzedzających niedawny rozejm Izrael nakazywał mieszkańcom północnej części strefy, by ewakuowali się na południe od strumienia Wadi Gaza.

Chan Junis leży na południe od tego rejonu. Na początku wojny setki tysięcy ludzi uciekły z północnej części Strefy Gazy na południe i wielu z nich znalazło się właśnie w Chan Junis - zauważa Associated Press.

Według szacunków ONZ już około 946 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy znalazło się na południu Strefy Gazy jako uchodźcy wewnętrzni.

Armia izraelska oświadczyła w piątek rano, że wznowiła działania zbrojne w Strefie Gazy, ponieważ Hamas naruszył rozejm, wystrzelił rakiety w kierunku Izraela i nie przedstawił do godz. 7 rano czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) listy zakładników, którzy mieliby być zwolnieni w piątek. (PAP)