Niemcy przekazały już Czechom 14 czołgów Leopard 2A4 w 2022 i 2023 roku w zamian za wsparcie dla Ukrainy. Ostatnia maszyna dotarła do czeskich baz w listopadzie ubiegłego roku. Darowizna obejmuje również jeden pojazd ratowniczy Bueffel 3 na podwoziu Leopard 2A4, który Praga odbierze w bieżącym roku.

Flota Leopardów w czeskim wojsku

Jednocześnie minister obrony Jana Czernochova poinformowała, że Niemcy w tym samym czasie nadesłali ofertę sprzedaży kolejnych 15 czołgów w cenie proponowanej dla niemieckiej armii. W sumie Republika Czeska dysponowałaby 42 czołgami Leopard 2A4 i 3. pojazdami ratowniczymi. Umowa powinna zostać zawarta najpóźniej w drugim kwartale 2024 r.

Reklama

Czernochova zapowiedziała, że w tym roku rząd będzie również dyskutował o przystąpieniu do projektu zakupu najnowocześniejszych czołgów Leopard w wersji 2A8. Według wcześniejszych informacji Republika Czeska byłaby zainteresowana co najmniej 77 takimi maszynami.

Sprzęt przekazany Ukrainie

Do tej pory Czechy dostarczyły Ukrainie 62 czołgi, 131 bojowych wozów piechoty oraz 6 śmigłowców i 16 systemów obrony powietrznej. Sprzęt pochodził z arsenałów czeskiej armii. Za tę i inną pomoc udzieloną Ukrainie, przede wszystkim w rakietach i amunicji, Czechy otrzymały od sojuszników rekompensatę w wysokości około 750 milionów euro.

Z Pragi Piotr Górecki