Jednostka wywiadowcza 8200 poinformowała w swoim dokumencie, niespełna trzy tygodnie przed atakiem terrorystycznym, że doborowe siły Hamasu prowadzą manewry, ćwicząc atak na cele wojskowe i kibuce na południu Izraela - relacjonuje francuski dziennik, cytując izraelskiego nadawcę KAN.

Dowódcy odpowiedzialni za wywiad skoncentrowany na Strefie Gazy znali ten raport, który ostrzegał, że Hamas ma zamiar uprowadzić "200 do 250 osób" - podał KAN, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa.

"Le Figaro" przypomina, że premier Izraela Benjamin Netanjahu z uporem odmawia otwarcia oficjalnego dochodzenia w sprawie ataku Hamasu z 7 października 2023 roku i ewentualnych zaniedbań ze strony izraelskich służb odpowiedzialnych za wywiad i bezpieczeństwo narodowe.

Na pytania francuskiego dziennika dotyczące informacji ujawnionych przez KAN rzecznik Sił Obronnych Izraela odpowiedział, że armia "prowadzi śledztwo w sprawie wydarzeń z 7 października i tego, co je poprzedzało".

Reklama

"Celem dochodzenia jest wyciągnięcie wniosków" z tego ataku, a "wnioski zostaną przedstawione opinii publicznej z całą przejrzystością" - dodał rzecznik. (PAP)