„Nowo przybyłe osoby ubiegające się o azyl od jutra otrzymywać będą karty płatnicze. Natomiast ci, którzy już tu przebywają, również takie karty otrzymają, ale będą one zasilane dopiero od 1 kwietnia, ponieważ dostali już świadczenia pieniężne za marzec” – wyjaśnił sekretarz stanu w bawarskim MSW Sandro Kirchner.

„Karta płatnicza nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale wnosi istotny wkład w ich rozwiązanie”

„Karta płatnicza nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale wnosi istotny wkład w ich rozwiązanie” – ocenił premier Bawarii Markus Soeder. Świadczenia rzeczowe są lepsze od pieniężnych: testowane rozwiązanie utrudni przesyłanie pieniędzy za granicę, a tym samym „zasób pieniędzy dla przemytników zostanie znacząco zmniejszony” – podkreślił.

Reklama

Oprócz środków na karcie osoba ubiegająca się o azyl otrzyma jedynie 50 euro w gotówce, gdyż „większa jej ilość nie jest konieczna” – dodał Soeder. Co ważne, karty nie będzie można używać do zakupów w internecie, nie będzie też możliwości przelewania środków na rzecz osób trzecich oraz za granicę.

Docelowo kartę otrzyma w Bawarii ok. 70 tys. beneficjentów świadczeń w wieku 14 lat i starszych. Wprowadzenie rozwiązania w całym kraju związkowym zaplanowano na drugi kwartał roku.

Pod koniec stycznia 14 z 16 niemieckich landów porozumiało się w sprawie wspólnego wprowadzania karty płatniczej dla osób ubiegających się o azyl; proces ten zgodnie z planem powinien zakończyć się do lata.