Putin chce zgody z talibami. Oto cele Kremla na Bliskim Wschodzie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
29 grudnia 2024, 09:18
Russian,President,Vladimir,Putin,Speaks,At,His,Annual,Press,Conference.
Putin chce zgody z talibami. Oto cele Kremla na Bliskim Wschodzie/Shutterstock
Władimir Putin zdecydował się na zbliżenie do talibów na Bliskim Wschodzie. Podpisał w sobotę ustawę zezwalającą rosyjskiemu rządowi na usunięcie Talibanu i syryjskiego Hajat Tahrir asz-Szam z listy organizacji terrorystycznych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Zbliżenie Putina z talibami

Rosyjscy blogerzy wojskowi, których wypowiedzi przywołał ISW, zauważyli, że dekret ułatwi zbliżenie Rosji z talibami, a jeden z nich stwierdził, że nowe władze Afganistanu zademonstrowały zamiar zaprowadzenia pokoju w tym kraju, co otworzy Rosji nowe szlaki handlowe.

Taliban został uznany w Rosji za organizację terrorystyczną w 2003 roku. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że Moskwa jest przekonana o konieczności utrzymania "pragmatycznego dialogu" z obecnym rządem afgańskim.

Umocnienie się talibów na Bliskim Wschodzie 

Radykalne islamskie ugrupowanie przejęło władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, obalając rząd prezydenta Ashrafa Ghaniego. Stało się to po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego kraju.

Syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji HTS 8 grudnia ogłosili obalenie reżimu Baszara al-Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się u władzy w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Asad, uciekając z kraju, skierował się właśnie do Rosji, gdzie jemu i rodzinie przyznano azyl polityczny.

Decyzja Putina jest prawdopodobnie jednym z ostatnich kroków w procesie usunięcia obu organizacji z listy ugrupowań terrorystycznych - zaznaczył ISW. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj