„(…) Ogółem na terytorium Ukrainy bez prądu pozostaje 2019 miejscowości w 16 obwodach, 1370 pojazdów znajduje się w miejscach tymczasowego postoju, odholowano 840 samochodów” – poinformował na Telegramie minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. (https://t.me/Klymenko_MVS/518)

Kraina śniegu i lodu

Reklama

Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, gdzie zaspy sięgają 1,5 m. W okolicach wsi Udobne, przy graniczy z Mołdawią, straż graniczna ewakuowała z autobusu 42 osoby, w tym dziesięcioro dzieci. Na trasie Odessa-Reni ratownicy do ewakuacji ludzi z zasp używali skuterów śnieżnych.

Sparaliżowane centrum kraju

W obwodzie mikołajowskim zamknięto ruch pojazdów na 10 odcinkach dróg. Zaspy mają tam wysokość do 2 m. Trudna sytuacja panuje m.in. w obwodzie czerkaskim i kirowogradzkim. W Kijowie na kilka godzin zamknięto ruch dla samochodów ciężarowych.

Terytoria okupowane skute lodem

Złe wiadomości nadchodzą także z terytoriów ukraińskich, które okupowane są przez armię rosyjską. Na Krymie i wybrzeżu Morza Czarnego i Azowskiego szaleją sztormy. Wysokie fale zalewają drogi, a w niektórych miejscach woda morska wdziera się do dzielnic mieszkalnych.

Z Kijowa Jarosław Junko