"Chcemy porozumienia, ale chcemy również chronić zasady dotyczące równych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. To kwestia uczciwości, miejsc pracy, a także integralności jednolitego rynku. Jesteśmy gotowi, by kontynuować negocjacje" - powiedział Michel.

Przyznał, że rokowania z Wielką Brytanią są trudne, ale wszystkie państwa członkowskie zdają sobie z tego sprawę. Unijni liderzy będą mieli okazję wymienić poglądy na temat trwających negocjacji. Z projektu wniosków końcowych szczytu wynika, że mają wezwać do zintensyfikowania przygotowań na okoliczność braku porozumienia.

Ponadto w czwartek liderzy mają dyskutować na temat zmian klimatycznych. "Musimy podjąć decyzję do końca roku ws. naszych celów na 2030 r. Dziś będziemy mieli okazję wskazać, jakie są główne elementy, które mają umożliwić porozumienie" - zaznaczył szef Rady Europejskiej.

W piątek szefowie państw i rządów będą zajmować się problemem pandemii koronawirusa. Michel wskazywał, że konieczne jest dokonanie postępu, jeśli chodzi o koordynację i współpracę państw członkowskich w tym zakresie.

"W ciągu ostatnich dni podjęliśmy ważne decyzje, ale to za mało. Musimy rozwijać współpracę i koordynację na poziomie unijnym, aby ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa" - oświadczył Belg.