Apel Ursuli von der Leyen

"Z radością przyjmuję zdecydowane pozytywne głosowanie w Izbie Reprezentantów USA. Ukraina zasługuje na całe wsparcie, jakie może uzyskać przeciwko Rosji. Teraz apelujemy do Senatu USA o jak najszybsze głosowanie, ponieważ stawką jest ludzkie życie. Sojusznicy transatlantyccy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji" - napisała Von der Leyen na platformie X.

Szef RE: To jasny sygnał dla Kremla

Reklama

W podobnym duchu wypowiedział się szef Rady Europejskiej Charles Michel. "Z radością przyjmuję głosowanie w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdzające – od dawna oczekiwany – kluczowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. To jasny sygnał dla Kremla - ci, którzy wierzą w wolność i Kartę Narodów Zjednoczonych, będą nadal wspierać Ukrainę i jej naród" - napisał na tym samym portalu społecznościowym.

Borrell: Ukraina uzyska wsparcie transatlantyckie

Satysfakcję wyraził także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. "Ukraina uzyska wsparcie transatlantyckie, którego potrzebuje, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji" - ocenił.

Pakiet pomocy dla Ukrainy

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu. Jak oznajmił w rozmowie z PAP przedstawiciel Demokratów w Kongresie, przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)