Pomoc USA dla Ukrainy

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Pakiet musi zostać zatwierdzony przez Senat i podpisany przez prezydenta USA Joe Bidena. Procedura ta, według ISW, a także logistyka dostarczenia pomocy amerykańskiej na linię frontu na Ukrainie, spowodują prawdopodobnie, że udzielana pomoc nie zacznie mieć wpływu na sytuację na linii frontu przez kilka tygodni.

Reklama

"W związku z tym sytuacja na linii frontu prawdopodobnie w tym czasie będzie się nadal pogarszać, zwłaszcza jeśli siły rosyjskie zintensyfikują swoje ataki, aby wykorzystać okienko czasowe przed przybyciem nowej pomocy amerykańskiej” – napisano w analizie.

Ukraina może ponieść dalsze straty

Analitycy wojskowi amerykańskiego think tanku twierdzą, że w nadchodzących tygodniach siły ukraińskie mogą ponieść dalsze straty w oczekiwaniu na amerykańską pomoc, która pomoże Ukrainie ustabilizować front, ale prawdopodobnie będą w stanie powstrzymać obecną rosyjską ofensywę.

"Utrzymuje się ryzyko znaczącego pod względem operacyjnym przełomu w Rosji w nadchodzących tygodniach, chociaż ukraińskie dowództwo może mieć większą swobodę w podejmowaniu krótkoterminowego ryzyka korzystania z zapasów, aby temu zapobiec, jeśli będzie miało pewność, że wkrótce na Ukrainę dotrze nowa pomoc" - podkreślono.

Rosja zintensyfikuje ataki

Eksperci przewidują, że w nadchodzących tygodniach Rosjanie prawdopodobnie zintensyfikują działania ofensywne, ataki rakietowe i ataki dronów, aby wykorzystać zamykające się "okno", wynikające z ukraińskich ograniczeń logistycznych.

Ponadto, jak pisze ISW, siły rosyjskie kontynuują, a w niektórych obszarach zintensyfikowały działania ofensywne, wykorzystując prawdopodobnie wyjątkowo suche warunki wiosenne i utrzymujący się niedobór ukraińskiego sprzętu.

Jednocześnie, jak podkreślają eksperci, wojska rosyjskie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pogorszenia sytuacji na Ukrainie odniosły jedynie sukces taktyczny i prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć przełomu, który zniszczyłby linię frontu.

Jednak w nadchodzących tygodniach, zdaniem ekspertów, Rosja może nadal poczynić znaczące operacyjnie postępy, działając w obszarach, w których ukraińska obrona wydaje się być stosunkowo niestabilna, szczególnie na zachód od Awdijiwki, lub na odcinkach frontu, gdzie wojska rosyjskie znajdują się w zasięgu istotnych celów, takich jak miasteczko Czasiw Jar.

Zdaniem ISW do czerwca tego roku Ukraina prawdopodobnie będzie miała znacznie lepszą pozycję operacyjną, a rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie rozważy wprowadzenie istotnych zmian w planowanej na szeroką skalę operacji ofensywnej, która planowana jest na czerwiec. (PAP)