Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy CPK a Polregio w sprawie współpracy w zakresie wspólnego działania na rzecz rozwoju usług kolejowych odbyło się w środę w trakcie odbywających się w Gdańsku targów kolejowych TRAKO 2023.

Podpisany w środę dokument zakłada, że spółki CPK i Polregio zacieśnią współpracę w ramach projektów CPK Pasażerski Model Transportowy (PMT) i Horyzontalny Rozkład Jazdy (HRJ), dostarczając sobie nawzajem danych niezbędnych do analizowania i prognozowania rozwoju ruchu pasażerskiego. Ponadto spółki będą współpracować w ramach tworzenia kompleksowego rozwiązania zapotrzebowania na tabor dla relacji międzyregionalnych i ogólnopolskich przewozów w ramach Kolei Dużych Prędkości. CPK i Polregio mają też działać na rzecz promowania transportu kolejowego i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dla poprawy jakości usług dla pasażerów kolei.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała zaznaczył, że Polregio to największy polski przewoźnik pasażerski.

„Łączymy nasze siły, tak żebyśmy po pierwsze, już budując i planując kolejne inwestycje, korzystali z wiedzy Polregio, korzystali z podpowiedzi, co jest potrzebne przewoźnikowi, jak tę infrastrukturę układać, tak żeby była ona dla przewoźnika taka, jaką potrzebuje. Po drugie, w ramach programu CPK powstanie +pool taborowy+ dla przewoźników, po to żeby przewoźnicy z wykorzystaniem taboru znajdującego się w naszym poolu mogli te przewozy oferować” – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK.

Reklama

„Nasze interesy są w 100 proc. zbieżne i będą służyły temu, żeby powstająca już infrastruktura była maksymalnie wykorzystana (...). To bardzo ważny dzień dlatego, że oto dla nas jako inwestora tworzącego infrastrukturę jest po drugiej stronie partner, który z niej będzie korzystał i będzie zapewniał Polakom najwyższej jakości i częstotliwości połączenia” – dodał Horała.

Prezes Polregio S.A. Adam Pawlik ocenił, że podpisanie porozumienia o współpracy jest dla spółki wielką nobilitacją.

„Rzeczywiście możemy się podzielić z naszym partnerem całym systemem organizacji procesu przewozowego, jak również procesem napraw na naszych zapleczach technicznych, ale również całą częścią handlową. Będziemy się starać dzielić z Centralnym Portem Komunikacyjnym wszelkimi możliwymi doświadczeniami dla dobra wszystkich pasażerów” – stwierdził Pawlik. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik