Rada nadzorcza Polregio podjęła 11 czerwca uchwałę o odwołaniu z funkcji prezesa zarządu Adama Pawlika oraz z funkcji wiceprezesa Marcela Kalinowskiego. Jednocześnie delegowała przewodniczącego rady nadzorczej Polregio Marcina L. Mroza do czasowego wykonywania czynności prezesa - poinformował we wtorkowym komunikacie rzecznik prasowy spółki.

Polregio szuka prezesa zarządu

Na stronie Polregio ukazała się też we wtorek informacja o wszczęciu przez spółkę postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu. Dzień wcześniej ukazał się natomiast komunikat, w którym poinformowano o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego "w celu wyłonienia najlepszego kandydata na funkcję wiceprezesa zarządu spółki Polregio lub dwóch kandydatów na funkcje dwóch wiceprezesów zarządu".

Reklama

Dotychczasowy prezes spółki Adam Pawlik został powołany na stanowisko 12 maja ub.r. Wcześniej od kwietnia ub.r. pełnił obowiązki prezesa zarządu. Marcel Kalinowski został powołany na stanowisko wiceprezesa 1 czerwca ub.r.

Kim jest Adam Pawlik?

Adam Pawlik związany był z Polregio od 2017 r. Pełnił funkcję członka zarządu – dyrektora handlowego. Pawlik był też członkiem Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej.

POLREGIO S.A. to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce, z 26 proc. udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ponad 1750 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na około 1950 stacjach. W 2023 roku z usług przewoźnika skorzystało blisko 100 mln pasażerów. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50 proc. i jeden udział), a pozostałymi akcjonariuszami są samorządy wojewódzkie.