Latające taksówki w Serbii już w 2027 roku? Zapowiedź prezydenta

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
2 maja 2024, 09:40
Projekt latającej taksówki „Esinti”, stworzony przez THY Teknik, zaprezentowany na Festiwal Teknofest na lotnisku Ataturk w Stambule w 2021 roku
Projekt latającej taksówki „Esinti”, stworzony przez THY Teknik, zaprezentowany na Festiwal Teknofest na lotnisku Ataturk w Stambule w 2021 roku/ShutterStock
Jak zapowiedział prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, do 2027 roku kraj ten wprowadzi w życie interesujący projekt transportowy. "Współpracujemy z pięcioma firmami, by wprowadzić w Serbii latające taksówki" - powiedział Vuczić.

"To naprawdę ważny symbol dla naszego kraju" - powiedział Vuczić, zapowiadając plan wprowadzenia do ruchu latających taksówek.

"Postaramy się je mieć jako pierwsi w Europie"

"W Chinach kilka takich pojazdów już powstało, będziemy je mieli także my. Pracujemy z kilkoma chińskimi i europejskimi firmami" - oświadczył prezydent.

"Postaramy się je mieć jako pierwsi w Europie, a jak się nie uda - jako drudzy. W każdym razie wprowadzimy je do 2027 roku. Jeśli ktoś chce się z tego pomysłu śmiać, niech się śmieje" - zaznaczył serbski przywódca.

Przywódca Chin Xi Jinping odwiedzi Serbię w dniach 7 i 8 maja. Prezydent Vuczić powiedział przy okazji zapowiadania tej wizyty, że w jej trakcie Xi "zainicjuje projekty przyspieszonego rozwoju technologicznego w tych dziedzinach, w których nie ma (w Serbii) wystarczającej wiedzy, od robotyki, technologii satelitarnej, latających samochodów do wielu innych kwestii".

Z Belgradu Jakub Bawołek 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj