Najtańszą ofertę na kwotę ponad 181,9 mln zł brutto złożyła firma Strabag sp. z o.o., najdroższą o wartości ponad 267,94 mln zł brutto - firma Mostostal Warszawa SA. Wszystkie oferty są teraz analizowane.

GDDKiA przypomniała w opublikowanym w poniedziałek komunikacie, że ma zaplanowane na tę inwestycję blisko 218,7 mln. zł.

Obwodnica Białobrzegów jest jedną z pięciu obwodnic, które mają powstać w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic na lata 2020-2030. Trwają już budowy obwodnic Sztabina i Suchowoli, które powstają - także jak obwodnica Białobrzegów - na drodze krajowej Białystok-Augustów. Wszystkie będą drogami jednojezdniowymi w standardzie drogi głównej przyspieszonej, a nie ekspresowymi.

Reklama

Pozwoli wyprowadzić ciężki ruch tranzytowy

Obwodnica Białobrzegów ma mieć ok. 3,5 km. Pozwoli wyprowadzić ciężki ruch tranzytowy z tej miejscowości. "Odseparuje od niego ruch lokalny, w tym pojazdów rolniczych, a tym samym poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego" - podkreśla w komunikacie GDDKiA.

Nawierzchnia obwodnicy ma być przystosowana do ciężkiego ruchu o natężeniu 11,5 tony na oś. Planowana jest budowa dwóch estakad, wiaduktu, także 16 przejść dla zwierząt.

Zaprojektowanie i budowa tej obwodnicy ma trwać ponad 3 lata od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Inwestycja ma być gotowa w 2028 r.

W ramach programu budowy stu obwodnic, w Podlaskiem mają jeszcze powstać przygotowywane obwodnice: Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 oraz Zambrowa od strony dróg krajowych 63 i 66.