Linia nazywana "Beliansky Express" została zainaugurowana w 2019 roku po prawie dziewięciu latach przerwy. Celem przywrócenia tego połączenia było ułatwienie podróży pasażerom, promocja regionów w obu krajach i ożywienie ruchu turystycznego.

Od 1 czerwca do 30 września br. pociągi powinny kursować codzienne

Autorzy petycji nawiązali do ustaleń z posiedzenia polsko-słowackiej międzyrządowej grupy roboczej ds. transgranicznych połączeń transportowych w 2017 roku. W ocenie pomysłodawców inicjatywy zgodzono się wówczas, że po dwóch, trzech próbnych sezonach połączenie będzie codzienne i całoroczne. Uważają oni, że od 1 czerwca do 30 września br. pociągi powinny kursować codzienne, a od października jeździłyby w weekendy. Natomiast od grudnia 2024 roku lub roku następnego relacja Poprad-Muszyna miałaby już funkcjonować każdego dnia, przez cały rok.

Reklama

"SME" podkreśliła, że pomysł popierają władze regionu preszowskiego na Słowacji, które są zainteresowane regularnymi połączeniami transgranicznymi. Samorząd argumentuje, że uruchomienie codziennych relacji pociągów miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny obszarów przygranicznych obu państw. Decyzja o ich wprowadzeniu nie leży jednak w kompetencji władz regionalnych.

Zwiększenie częstotliwości przejazdów zależy od rzeczywistej liczby pasażerów

Słowackie ministerstwo transportu, które finansuje połączenie Poprad-Muszyna, wyjaśniło w rozmowie z dziennikiem, że pociągi kursujące latem mają promować turystykę krajową, a nowe rozkłady jazdy przygotowywane są przy wykorzystaniu doświadczeń z poprzednich lat. Cytowana przez "SME" rzeczniczka resortu transportu Petra Polaczikova oznajmiła, że zwiększenie częstotliwości przejazdów zależy od rzeczywistej liczby pasażerów, ale przede wszystkim od możliwości finansowych.

Gazeta powiadomiła też, że petycja dotycząca połączeń transgranicznych wspomina także o komunikacji autobusowej, w tym o połączeniu Zakopane-Wysokie Tatry-Poprad. Według burmistrza miejscowości Vysoke Tatry (Wysokie Tatry) Jozefa Sztefaniaka trwają prace nad uruchomieniem w okresie letnim połączenia autobusowego z Polską. Samorządowcy mają też nadzieję na wprowadzeniem kursów autobusów na trasie Nowy Targ-Stary Smokowiec.

Piotr Górecki