Szczegóły inwestycji władze Polskich Portów Lotniczych ujawniły wspólnie z Maciejem Laskiem, pełnomocnikiem rządu ds. CPK, w dniu jubileuszu 90-lecia lotniska Okęcia.

"Musimy się mierzyć z zaniechaniami naszych poprzedników"

– Niestety, dzisiaj musimy się mierzyć z zaniechaniami naszych poprzedników. Gdyby w 2019 r. nie zatrzymano rozbudowy lotniska, to dzisiaj mielibyśmy port, który mógłby obsługiwać 27 mln pasażerów rocznie – stwierdził Maciej Lasek.

Reklama

Przed pięcioma laty szefowie Ministerstwa Infrastruktury wycofali się z planów rozbudowy Lotniska Chopina, bo uznali, że w sytuacji, w której w 2028 roku ma być oddany Centralny Port Komunikacyjny, inwestycja na Okęciu byłaby niegospodarnością. Nowy rząd przyznaje jednak, że portu w Baranowie nie da się oddać w tym terminie.

Maciej Lasekmówi teraz, że CPK może być oddany w latach 2032-2035. Wcześniej ma być rozbudowane Lotnisko Chopina, którego maksymalna przepustowość szacowana jest na 20 mln pasażerów. Tymczasem już w tym roku port na obsłużyć 20,5 mln podróżnych. Plany zakładają, że po rozbudowie Lotnisko Chopina będzie mogło obsłużyć 30 mln pasażerów.

Jakich zmian możemy się spodziewać na Lotnisku Chopina?

Przede wszystkim przedłużony ma być pirs południowy, czyli część, w której pasażerowie czekają na wejście do samolotu. Tam znajdą się nowe stanowiska dla samolotów typu boeing 737 czy airbus A320. Rozbudowana ma być także strefa non-schengen po północnej stronie terminala. Marcin Danił, wiceprezes PPL, zakłada, że dla inwestycji nie trzeba będzie zdobywać nowej decyzji środowiskowej. Dzięki temu, że w ostatnich latach samoloty są cichsze, limity hałasowe nie będą przekroczone. Projektowanie rozbudowy zacznie się w przyszłym roku. Według założeń pierwsze prace budowlane wystartują w 2026 roku. Cała inwestycja ma być gotowa w 2029 r. Jej koszty szacowane są na 2,4 mld zł.

ikona lupy />
Schemat programu modernizacyjnego Lotniska Chopina / Materiały prasowe / Polskie Porty Lotnicze

Maciej Lasek twierdzi, że równolegle mają być kontynuowane przygotowania do budowy lotniska w Baranowie. Nowy rząd musi spiąć finansowanie inwestycji. Według wstępnych założeń budowa CPK ma pochłonąć ok. 45 mld zł.