Radom dołączył do grona miast z systemem rowerów miejskich. Od soboty jednoślady będzie można wypożyczać na 25 stacjach w całym mieście w ramach Radomskiego Roweru Miejskiego.

W systemie znajduje się 250 rowerów. Na każdej stacji jest ich 25. Są wśród nich tandemy i rowery cargo. Wypożyczalnie będą czynne codziennie, przez całą dobę, od 1 kwietnia, do końca października.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski ma nadzieję, że z systemu będą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne.

Jak podkreślił, rower miejski jest dziś bardzo popularnym środkiem komunikacji w całej Europie. „Nie znam miasta, w którym system ten by się nie przyjął. Jestem przekonany, że tak będzie także u nas” - powiedział w piątek dziennikarzom.

Przeprowadzone wcześniej w Radomiu pilotażowe testy roweru miejskiego oraz konsultacje społeczne pokazały, że większość radomian jest za stworzeniem takiego rozwiązania.

Reklama

Witkowski dodał, że chciałby, by rowery miejskie stały się w Radomiu alternatywą dla ruchu samochodowego.

Po briefingu prezydent miasta, jego współpracownicy oraz radni wsiedli na rowery i symbolicznie zainaugurowali miejski sezon rowerowy.

Przetarg na wdrożenie oraz kompleksową obsługę Radomskiego Roweru Miejskiego wygrała firma Nextbike Polska. Umowa została zawarta na okres 2017-2019.

Prezes firmy Tomasz Wojtkiewicz poinformował, że Radom jest 19 miastem w Polsce działającym w ramach systemu Nextbike. Rowery tej firmy są m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Opolu, Białymstoku, Katowicach.

Systemy rowerów miejskich od lat funkcjonują w wielu europejskich miastach. Pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia rowerów powstała w 2008 r. w Krakowie.