"Na rynkach jest wiele czynników niepewności, które są zakumulowały" - mówi Margaret Yang, analityczka CMC Markets. "W tym roku scenariusz +Sprzedaj w maju+ ma mocne podstawy" - dodaje.

MAY WYBRAŁA CZERWIEC - PRZYBYŁ NOWY ELEMENT NIEPEWNOŚCI:

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała we wtorek o woli rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zgodnie z ustawą z 2011 roku, która miała utrudnić partiom zwoływanie przedterminowych wyborów w momencie znaczącej przewagi w sondażach, rządowy wniosek musi uzyskać poparcie 2/3 posłów (434 głosów).

Poparcie dla wniosku zapowiedziały dwa ugrupowania opozycyjne, Partia Pracy i Liberalni Demokraci.

W środę brytyjska Izba Gmin ma głosować nad wnioskiem o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, złożonym przez premier May.

Przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin David Lidington we wtorek poinformował posłów, że w przypadku przegłosowania zapowiedzianego przez May wniosku rozwiązanie obecnego parlamentu nastąpi w nocy 2 na 3 maja.

Zapowiedziane przez brytyjską premier przedterminowe wybory prawdopodobnie wzmocnią pozycję rządzącej Partii Konserwatywnej przed rozpoczęciem dwuletnich negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

May oceniła w środę w wywiadzie dla BBC Radio 4, że finalizacja negocjacji w sprawie Brexitu jest możliwa w ciągu 2 lat.

WCZEŚNIEJ FRANCJA:

Trwa kampania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, które odbędą się w niedzielę. Przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen udaje się w środę do Marsylii, centrysta Emmanuel Macron - do Nantes, a konserwatysta Francois Fillon pojawi się w Paryżu u boku swego dawnego rywala Alaina Juppe.

Centrysta Macron wygra pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 23 proc. głosów, na drugim miejscu będzie szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen - 22 proc., a na trzecim kandydat skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon - 19,5 proc. To rezultaty opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Ifop-Fiducial.

Le Pen straciła od początku miesiąca ponad 4 punkty procentowe i spadła na drugie miejsce. Melenchon ma minimalnie wyprzedzić kandydata centroprawicy Francois Fillona, na którego zagłosować ma 19 proc. wyborców.

ZWYCIĘSTWO ERDOGANA NIE WSZYSTKICH CIESZY:

Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza (YSK) ma w środę rozpatrzyć skargi na niedzielne referendum konstytucyjne w sprawie zmiany systemu rządów na prezydencki oraz apele o unieważnienie głosowania - poinformowała stacja NTV, powołując się na przewodniczącego Komisji.

Partia Ludowo-Republikańska (CHP), największe tureckie ugrupowanie opozycyjne, we wtorek formalnie zażądała anulowania i powtórzenia referendum. Według CHP podczas liczenia głosów doszło do nieprawidłowości.

W poniedziałek wspólna misja OBWE i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane w kampanii i podczas referendum nie spełniały międzynarodowych standardów.

Tysiące ludzi wyszły we wtorek wieczorem na ulice wielu tureckich miast, by zaprotestować przeciwko ogłoszonemu przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zwycięstwu w niedzielnym referendum zatwierdzającym zmianę ustroju kraju na prezydencki. Tak jak wcześniej największe demonstracje odbyły się w Stambule, Ankarze i Izmirze.

Według wstępnych wyników YSK 51,4 proc. głosów zdobyli w referendum zwolennicy prezydenckiego systemu rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian. Ostateczne wyniki mają być znane do końca kwietnia.

SPRAWA KOREI PÓŁNOCNEJ NADAL AKTUALNA:

Wiceprezydent USA Mike Pence stwierdził, że wszystkie opcje są możliwe, jeśli chodzi o kryzys wokół Korei Północnej.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej.

A ROPA CORAZ TAŃSZA:

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają kolejną sesję. Zapasy surowca w USA wprawdzie zmniejszają się, ale coraz wolniej. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,32 USD, po zniżce o 9 centów.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 840.000 baryłek. Zapasy w Cushing - punkcie wysyłkowym ropy WTI - spadły zaś o 672.000 baryłek - wynika z danych API. W środę swoje dane na ten temat przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 1,4 mln baryłek.

Miedź na giełdzie metali w Londynie mocno drożeje - metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany po 5.658,00 USD za tonę, po zwyżce o 1,5 proc. Drożeją też inne metale przemysłowe: aluminium o 0,9 proc., cynk o 1,4 proc., a nikiel o 1,3 proc.

"Inwestorzy powrócili na rynki metali po ostatnich spadkach notowań" - mówi Ji Xianfei, analityk Guotai Junan Futures w Szanghaju.

W ŚRODĘ WAŻNE DLA GOSPODARKI:

O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowane końcowe wyliczenie CPI w regionie w marcu, a także bilans handlowy eurolandu w lutym.

Publicznie głos zabiorą Benoit Coeure (godz. 14.00) oraz Peter Praet (godz. 16.30), członkowie zarządu EBC.

O 18.30 rozpocznie się wystąpienie Erica Rosengrena z Fed podczas konferencji Bard College.

O 20.00 Fed opublikuje tzw. Beżową Księgę, czyli raport o stanie amerykańskiej gospodarki.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3416,48 0,20 -1,84
DAX Niemcy 12027,18 0,22 -1,42
FTSE 100 W.Brytania 7139,60 -0,11 -2,85
CAC 40 Francja 4991,94 0,03 -2,26
IBEX 35 Hiszpania 10299,20 0,34 -1,33
FTSE MIB Włochy 19584,85 0,73 -3,06

(PAP Biznes)

>>> Polecamy: Na obligacjach zarobisz więcej niż na lokacie