Dla wielu firm podstawową formą pracy w zespole pozostaje Skype. Jednak ograniczenia wynikające wyłącznie z korzystania z komunikatora wideo i wysyłanie plików poprzez to narzędzie może mieć sens przy posiadaniu jednego zespołu pracowników. A i to nie daje pełni możliwości pracy nad plikiem w czasie rzeczywistym.

Dzisiejszy obraz pracy w firmach odbiega jednak od prostego zlecenia zadań, kilku rozmowach wideo czy przesłaniu plików. Świat staje się coraz mobilny, menedżerowie muszą zarządzać wieloma zespołami ludzi w ramach jednej firmy, a na stratę czasu nie ma miejsca.

CEO Microsoftu powiedział kiedyś, że nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie służące do pracy w zespołach, istnieje za to uniwersalny zestaw narzędzi, który nazywamy Office 365. Tym samym Microsoft wskazuje, że nie istnieje jedno narzędzie lub usługa do współpracy, która całkowicie spełnia potrzeby wszystkich klientów. Różne sytuacje, style pracy czy też role w organizacji wymagają unikalnych rozwiązań tego typu.

Takim rozwiązaniem ma być Microsoft Teams, które można rozbudowywać i modyfikować. Jest ona zabezpieczona i zgodna ze standardami, co gwarantuje prywatność nawet najbardziej poufnej współpracy w firmie. W aplikacji mamy możliwość skorzystania z konwersacji grupowych, prywatnego chatu oraz rozmów wideo Skype bezpośrednio z poziomu aplikacji. Liczba tworzony zespołów jest niemal nieograniczona i wystarczy każdej firmie. Dodatkowo administratorem każdego z zespołów roboczych może zostać do 10 osób, a więc podgląd na bieżące działanie może mieć bezpośredni przełożony jak i jego przełożeni.

„Siła Office 365 wynika z dostępu do pełnego zestawu aplikacji podnoszących wydajność pracy– podkreśla Barbara Michalska, Product Manager Office 365 w polskim oddziale Microsoft. Dzięki współdzieleniu plików i możliwości pracy z nimi w czasie rzeczywistym przez kilka osób, zapewnia on sprawną organizację pracy całego zespołu. Microsoft Teams został stworzony jako dopełnienie usługi, podnosząc współpracę na nowy poziom. Integracja nowej aplikacji z SharePoint, OneNote i Skype dla firm sprawia, że w ramach obszaru roboczego otrzymujemy dostęp do wszystkich kontaktów, narzędzi, treści i konwersacji w jednym miejscu, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na wydajność pracowników i całej firmy”.

Dzięki Microsoft Teams możemy udostępniać i otwierać dokumenty programu Office bezpośrednio w aplikacji Microsoft Teams zintegrowane jest usługami SharePoint, OneDrive i Skype dla firm. Oczywiście dzięki MT poczta e-mail i kalendarze całego zespołu mamy w jednym miejscu, możemy tworzyć nowoczesne listy dystrybucyjne lub spotkania Skype bezpośrednio z poziomu Outlook.

Wszystkie pliki i konwersacje administrator czatu ma zawsze pod ręką. Zostają one zapisane w pamięci i zawsze można do nich wrócić. Jednak najważniejszą kwestią jest ta, że po udostępnieniu pliku drugiej osobie, możemy nadal pracować nad tym plikiem w czasie rzeczywistym.

Zespół może bezpośrednio dyskutować nad plikami Office jak arkusz kalkulacyjny czy prezentacja, nanosić zmiany czy tworzyć notatki do konkretnego projektu. Tym samym Microsoft Teams to nie tylko komunikator, ale kompletne środowisko stworzone do pracy zespołowej.
Aplikacja Microsoft Teams jest dostępna w następujących pakietach komercyjnych usługi Office 365: Office 365 Business Essentials, Office 365 Business Premium i Office 365 Enterprise plany E1, E3 i E5. Aplikacja Microsoft Teams jest także dostępna dla obecnych klientów korzystających z Office 365 Enterprise E4, którzy zakupili plan E4 przed jego wycofaniem.
Aplikacja dostępna jest także we wszystkich pakietach licencjonowania usługi Office 365 Education: Office 365 Education, Office 365 Education Plus i Office 365 Education E5, jak również dla obecnych klientów korzystających z Office 365 Education E3, którzy zakupili plan E3 przed jego wycofaniem.
Microsoft Teams obsługuje klienta sieci Web przeglądarek Microsoft Edge od wersji 12, Internet Explorer od wersji 11, Firefox od wersji 47.0 i Chrome od wersji 51.0. Użytkownicy próbujący otworzyć klienta sieci Web aplikacji Microsoft Teams w przeglądarce Safari zostają przekierowani do pobrania klienta stacjonarnego. Obsługa przeglądarki Safari może zostać wprowadzona w późniejszym czasie. Aplikacja dostępna jest również na systemy iOS i Android.
Wyświetlanie aplikacji Microsoft Teams w sieci Web działa przy każdej rozdzielczości ekranu. Do tworzenia i edytowania zespołów w aplikacji Microsoft Teams potrzebny jest ekran o szerokości co najmniej 600 pikseli. Jeśli szerokość ekranu wynosi poniżej 600 pikseli, aplikacja Microsoft Teams w sieci Web jest dostępna w trybie tylko do wyświetlania.
Dostęp z zewnątrz nie jest dostępny w aplikacji Microsoft Teams. Pracujemy nad kilkoma sposobami rozszerzenia możliwości aplikacji Microsoft Teams dla bardziej zróżnicowanych typów organizacji i zespołów, w tym możliwości uczestnictwa gości spoza zespołu lub organizacji.