Nie można chyba powiedzieć większego banału niż to, że biznes to ludzie. Banał ten wyraża jednak fundamentalny fakt: historia każdego przedsiębiorstwa zaczyna się od założyciela. I chociaż biznesowe historie sukcesu tworzą liczby i pokonywanie przez firmy kolejnych kamieni milowych, to u ich źródła zawsze jest człowiek, który miał pomysł. Uhonorowanie tych postaci to podstawowe założenie nagrody Wizjonera.

Tytuł przyznawany jest od sześciu lat. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Piotr Dzięcioł, prezes zarządu Opus Film, Tomasz Zaboklicki, dyrektor generalny bydgoskiej Pesy, czy Grzegorz Skalmowski, właściciel firmy hodującej ślimaki Eko Snails Garden.

W tym roku laur Wizjonera przypadł pięciu osobom, w tym dwóm przedsiębiorcom, którzy wymarzyli sobie, że będą w Polsce robili biznes oparty na zaawansowanych technologiach. Statuetka powędrowała więc do Grzegorza Brony, prezesa zarządu i jednego z założycieli spółki Creotech Instruments, która produkuje aparaturę naukową oraz komponenty do satelitów, a także Rafała Tomasiaka, prezesa zarządu i współzałożyciela firmy Zortrax, produkującej drukarki 3D.

– Kiedy zakładaliśmy firmę, moim marzeniem było, żeby klienci chcący kupić drukarkę 3D nie zastanawiali się nad wyborem producenta, ale nad modelem Zortraksa. Do tego będziemy dążyć – powiedział Tomasiak.

– Moich wspólników poznałem, pracując w genewskim laboratorium CERN. Kiedy wróciliśmy do Polski, mieliśmy 50 tys. zł oszczędności – w sam raz na trzy używane samochody lub na kapitał zakładowy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Doszliśmy do wniosku, że będziemy robić pojazdy kosmiczne – wspominał Brona.

Statuetkę Wizjonera otrzymała również Viola Śpiechowicz, projektantka mody. Tytułem uhonorowani zostali również Władysław Grochowski, prezes zarządu oraz założyciel firmy deweloperskiej Arche, oraz Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursusa.

Jak co roku wręczeniu nagród towarzyszyła dyskusja, która jest okazją do luźnej i szczerej rozmowy na temat biznesu. W tym roku odbyła się pod hasłem „Wzrost a zysk – kiedy i jak wizjoner powinien zarabiać na swoim projekcie”. – Pierwszą pensję wypłaciłem sobie po czterech latach działalności i nawet wtedy czułem się, jakbym okradał własną firmę – powiedział Brona. Dodał, że wciąż nie jest najlepiej zarabiającą osobą w firmie. – Ten zaszczyt przypada ludziom od rozwoju biznesu, czyli tym, którzy przynoszą pieniądze – śmiał się.

Laureatów tegorocznej nagrody wybrała kapituła w składzie: Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej; Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej; Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica; Roman Karkosik, wiodący udziałowiec, Boryszew SA; Czesław Lang, dyrektor generalny, Lang Team sp. z o.o.; Leszek Niemycki, wiceprezes zarządu, Deutsche Bank Polska; Paweł Pisarczyk, prezes zarządu, Atende Software; Piotr Voelkel, prezes Human Touch Group.