Decyzja prezydenta nie w pełni spełnia nasze oczekiwania; oczekiwaliśmy trzech wet - powiedziała w poniedziałek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

W poniedziałek przed południem prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o podpisaniu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

"To dzień przyjemnych zaskoczeń" - powiedziała Gersdorf na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa sędzią Dariuszem Zawistowskim. Podziękowała prezydentowi za wcześniejsze spotkania z nim tego dnia; prezydent w poniedziałek przyjął w Pałacu Prezydenckim Gersdorf, a następnie Zawistowskiego.

"Oczekiwaliśmy trzech wet, ale te dwa weta są bardzo dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości" - powiedziała I prezes SN. "Usp będzie podpisana i musimy patrzeć na to, w jaki sposób będzie realizowana" - dodała.

I prezes SN podziękowała też wszystkim obywatelom, "którzy wsparli nas w naszej walce, ale to może za dużo powiedziane, o konstytucję, o niezależny wymiar sprawiedliwości". "Z pewnością nie byłoby tego efektu dzisiejszego, gdyby nie te obywatelskie spotkania i światełka, które były palone przed sądami" - oświadczyła.