WIG 20 zakończył piątkową sesję na plusie. Wśród blue chipów najwięcej zyskały akcje LPP. Na szerokim rynku mocnym wzrostem wyróżnił się Action, a największy spadek odnotował Synthos.

WIG 20 wzrósł na zamknięciu o 0,6 proc. do 2.380,16 pkt., mWIG 40 zniżkował o 0,1 proc., a WIG poszedł w górę o 0,4 proc.

Obroty na GPW wyniosły prawie 700 mln zł, z czego prawie 500 mln zł stanowiły obroty akcjami spółek z WIG 20. Liderem obrotów było PKO BP. Kurs banku zwyżkował o prawie 1 proc.

Wśród blue chipów najmocniej wzrosły: LPP (o 3,4 proc.), mBank (o 2,9 proc.) i Alior Bank (o 2,6 proc.).

W opublikowanym w piątek raporcie z 1 sierpnia analitycy DM BDM podnieśli cenę docelową akcji LPP do 7.817,1 zł z 6.678,6 zł, podtrzymując zalecenie "akumuluj".

Wśród blue chipów spadły notowania 6 spółek, z których najmocniej zniżkował kurs PGE (o 0,6 proc.) i PZU (o 0,5 proc.).

Na szerokim rynku mocnym wzrostem (o 30,1 proc.) wyróżnił się Action.

Piotr Bieliński, prezes spółki powiedział w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że spodziewa się głosowania nad układem z wierzycielami przed końcem tego roku. Dodał, że w IV kwartale Action wyjdzie na plus i pokaże zysk.

Wśród spółek z mWIG40 największy spadek, o 5,1 proc., odnotował Synthos.

Kurs Synthosu mocno spadł po informacji o zamiarze przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów spółki nabytych w 2016 roku od Grupy INEOS.

Po dość mocnym wzroście w trakcie piątkowej sesji, dzień na minusie (-3,7 proc.) zakończyło także CI Games. Obroty na akcjach spółki sięgnęły 21 mln zł, co daje piaty wynik na piątkowej sesji po PKO BP, PZU, Pekao, KGHM i PKN Orlen.

O 2,3 proc. spadły notowania Getin Noble Banku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Getin Noble Bank ponad 1,7 mln zł kary w związku z nieprawidłowościami reklam kredytu konsumenckiego - podał UOKiK w piątkowym komunikacie.

Idea Bank z kolei zwyżkował o 1 proc. Małgorzata Szturmowicz, członek zarządu banku poinformowała PAP Biznes, że Idea Bank liczy, iż w całym 2017 roku zysk netto przekroczy 200 mln zł. Zysk banku w I półroczu wyniósł 109,9 mln zł.

Zarząd Asseco Business Solutions planuje nadal wypłacać dywidendę w kolejnych latach po przejęciu Macrologic, ale stopa wypłaty dywidendy może być zbliżona do 80 proc., a nie 100 proc. jak dotąd – poinformował członek zarządu Mariusz Lizon. Notowania spółki wzrosły o 3 proc.

Kurs MOL poszedł w górę o 3,8 proc., po tym jak grupa podniosła prognozę oczyszczonej CCS (current cost of supplies) EBITDA na 2017 r. do ponad 2,3 mld USD z ponad 2 mld USD oczekiwanych w lutym.

Analitycy Erste podwyższyli rekomendację dla Bogdanki do "akumuluj" z "trzymaj", podnosząc cenę docelową dla akcji spółki do 86,9 zł z 54,3 zł. Kurs spółki zyskał w piątek 1 proc.

Torpol zwyżkował o 0,7 proc. Na rynek trafił raport z 28 lipca wydany przez BM BGŻ BNP Paribas z rekomendacją "kupuj" akcje spółki Torpol z ceną docelową 16,08 zł.

>>> Czytaj też: Orlen w znakomitej kondycji finansowej. Wypłaci najwyższą dywidendę w historii