Generał Han Weiguo zastąpił generała Li Zuochenga, który w sierpniu awansował na szefa połączonych sztabów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej - poinformowały państwowe gazety.

Han był odpowiedzialny za organizację w lipcu defilady wojskowej w prowincji Mongolia Wewnętrzna z okazji 90. rocznicy powstania chińskiej armii; paradę tę osobiście odbierał prezydent Xi Jinping. Wcześniej Han służył jako dowódca centralnego okręgu wojskowego, obejmującego Pekin i znaczne obszary w środkowej części kraju.

Jego poprzednik Li jest jednym z nielicznych wysokich rangą oficerów z doświadczeniem bojowym, jakie wyniósł z krótkiej wojny Chin z Wietnamem w 1979 roku - zauważa Reuters.

Nie wiadomo, co stało się z poprzednim szefem połączonych sztabów, Fangiem Fenghui. W czwartek wypowiedzi na jego temat nie chciał udzielić na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa obrony. 67-letni Fang jest w wieku, w którym chińscy urzędnicy zazwyczaj przechodzą na emeryturę.

Zmiana na najwyższych stanowiskach w armii nastąpiła w czasie nadzorowanej przez Xi Jinpinga modernizacji sił zbrojnych kraju oraz na ponad miesiąc przed XIX zjazdem KPCh. Oczekuje się, że organizowany co pięć lat kongres rządzącej partii posłuży prezydentowi do dalszego skonsolidowania wpływów w partii oraz w wojsku.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest największą armią na świecie - jej liczebność sięga 2,25 mln żołnierzy.(PAP)