Orban powiedział w Tallinie, gdzie przebywa na szczycie Unii Europejskiej, że widział się z premierem Holandii. „Zamknęliśmy konflikt miedzy dwoma krajami, w gruncie rzeczy się lubimy i w wielu sprawach się zgadzamy” – powiedział premier węgierskim dziennikarzom, dodając, że akredytowany w Holandii ambasador Węgier może wrócić do Hagi. Słowa Orbana przytoczyła agencja MTI.

Pod koniec sierpnia szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto odwołał na konsultacje ambasadora Węgier w Hadze i poinformował o zawieszeniu dwustronnych stosunków na szczeblu ambasadorów na czas nieokreślony.

Była to reakcja na wypowiedzi ambasadora Holandii w Budapeszcie Gajusa Scheltemy w wywiadzie dla jednego z dzienników węgierskich. Scheltema zarzucił w nim rządowi węgierskiemu m.in., że tworzy sobie wroga na takiej samej zasadzie jak terroryści. Szijjarto uznał, że ambasador zniesławił Węgry.

Kilka dni później węgierski minister spraw zagranicznych powiedział, że szef MSZ Holandii Bert Koenders zadzwonił do niego i odciął się od stwierdzenia Scheltemy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)