"Wrogość Ameryki jest wymierzona w naród irański" - powiedział Chamenei.

"Ameryka jest wrogiem numer jeden naszego narodu. (...) Nigdy nie zgodzimy się na zastraszanie w sprawie porozumienia nuklearnego" - dodał.

W październiku prezydent USA Donald Trump odmówił formalnego zaświadczenia, że Iran stosuje się do zapisów porozumienia atomowego, mimo pozytywnych ocen międzynarodowych inspektorów. Oświadczył też, że całkowite zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem to "realna możliwość", a kilka dni wcześniej mówił, że Teheran nie przestrzega umowy i że on sam "ją zakończy", jeśli Kongres nie przyjmie nowych sankcji wobec Iranu.

Przeciwko zerwaniu umowy są jej pozostali sygnatariusze: Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja oraz Niemcy.

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Od zawarcia porozumienia Chamenei wielokrotnie publicznie potępiał USA, sugerując, że wrogość utrzymująca się między obu krajami od rewolucji islamskiej w 1979 roku nie zmaleje z powodu tej umowy. (PAP)