Na terenie miasta powstaną dwa bloki, w których znajdzie się łącznie 115 mieszkań. Dodatkowo w nowym budownictwie znajdzie się przedszkole publiczne, które zostanie przeniesione ze starego budynku.

Wstępna koncepcja przygotowana przez Wydział Architektury Urzędu Miejskiego w Łomży przewiduje, że na działkach o powierzchni blisko 1 ha powstaną dwa budynki wielorodzinne.

Pierwszy blok stanie przy ul. Rubinowej, gdzie do dyspozycji będą 53 mieszkania, drugi zaś przy ul. Sikorskiego. Tam znajdą się 62 lokale mieszkalne oraz przedszkole na parterze. Budynki powstaną w dobrze skomunikowanej części miasta. Do dyspozycji przyszłych najemców zostanie przeznaczonych 115 miejsc postojowych. Średni metraż lokali wyniesie ponad 40 m kw., największą część będą stanowiły mieszkania dwu i trzypokojowe.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus są realizowane na zasadach rynkowych. Mieszkania, które powstaną we wskazanych przez gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, niższymi niż rynkowe, dostępnymi dla rodzin o umiarkowanych dochodach.

Mieszkania w Łomży powstaną w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, który gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa i to na nich będą budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Krajowy Zasób Nieruchomości może także zakładać spółki celowe z gminami i realizować program Mieszkanie Plus także na działkach gminnych. Porozumienie Krajowego Zasobu Nieruchomości z Łomżą zakłada właśnie taki sposób powstania nowych mieszkań.

>>> Czytaj też: „Mieszkania plus” będą dwa razy tańsze niż inne?