Media w ubiegłym tygodniu informowały, że Mateusza Morawieckiego w fotelu ministra finansów zastąpi zapewne Paweł Borys, szef PFR.

"Na chwilę obecną prezes Paweł Borys koncentruje się na realizacji planu Morawieckiego jako prezes PFR" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik PFR Michał Witkowski.

Grupa PFR integruje, w ramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania, ofertę czołowych polskich instytucji rozwoju: Agencji Rozwoju Przemysłu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

"Oferta PFR obejmuje pakiety usług finansowych i pozafinansowych, skonstruowane pod konkretną potrzebę. Naszym celem jest stworzenie kompletnego rynku pozyskiwania kapitału i instrumentów wzrostu na każdym etapie rozwoju danego przedsięwzięcia. Działamy w obszarach bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, doradztwa przy ekspansji zagranicznej i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności" - informuje PFR na swojej e-stronie.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński poinformował w poniedziałek PAP, że powołanie rządu Mateusza Morawieckiego przez prezydenta odbędzie się tego samego dnia o godz. 17. Według informacji na stronie Kancelarii Prezydenta podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS, w poniedziałek nastąpi większa niż początkowo zapowiadana przez Mateusza Morawieckiego rekonstrukcja rządu; przewidywana jest wymiana kilku ministrów.

Według informacji PAP w niedzielę odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z desygnowanym na premiera Mateuszem Morawieckim.

W trakcie rozmowy - podają źródła PAP - konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu, początkowo planowanej na styczeń. Zdecydowano jednak - według informacji PAP - że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

W piątek Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera i ministra finansów oraz rozwoju na premiera.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego ma się odbyć we wtorek.

>>> Czytaj też: Rekonstrukcja większa niż myślano? Możliwa wymiana kilku ministrów