"(Guterres) rzeczywiście odbył krótką wymianę zdań z przewodniczącym Kimem, podczas której ponownie wyraził nadzieję (...), że wszystkie strony zdecydują się na dialog, by doprowadzić do pokojowej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - powiedział dziennikarzom rzecznik Farhan Haq.

Do spotkania Guterresa z Kimem, który przewodniczy północnokoreańskiej delegacji na olimpiadę w Pjongczangu, miało dojść podczas uroczystego obiadu zorganizowanego przed ceremonią otwarcia Igrzysk.

Wiceprezydent USA Mike Pence nie był obecny na tym obiedzie; w przeciwnym razie siedziałby przy jednym stole z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem oraz z Kim Jong Namem - zauważa AFP.

Pod koniec 2017 roku Guterres wysłał do Korei Płn. swego zastępcę ds. politycznych Jeffreya Feltmana w celu wysondowania szans na złagodzenie napięć między komunistycznym reżimem w Pjongjangu a społecznością międzynarodową. Według niepotwierdzonych doniesień Feltman wrócił z Korei Płn. głęboko zaniepokojony brakiem szans na zatrzymanie zbrojeń atomowych Pjongjangu, który w jego ocenie nie chce obecnie negocjować.

Znaczny wzrost aktywności komunistycznego reżimu w Pjongjangu w ubiegłym roku wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

W listopadzie 2017 roku Korea Płn. przeprowadziła kolejny test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), a dwa miesiące wcześniej dokonała szóstej próby jądrowej, którą oceniono jako najsilniejszą z dotychczasowych.

Igrzyska w Pjongczangu rozpoczęły się w piątek i potrwają do 25 lutego. W tym roku w związku z igrzyskami doszło do przełomowego, pierwszego od dwóch lat oficjalnego spotkania przedstawicieli obu Korei.(PAP)