W trakcie posiedzenia Rady Ministrów Hrojsman polecił, aby resort spraw zagranicznych Ukrainy poinformował stronę rosyjską o zerwaniu współpracy w ramach tego programu.

Program przewidywał m.in. udoskonalenie rynku wolnego handlu między Ukrainą i Rosją, stworzenie zintegrowanego systemu operacji finansowych i wolny przepływ obywateli. Mówił również o innowacjach i współpracy naukowej, międzyregionalnej i przygranicznej oraz współpracy w sferze zbrojeniowej.

Zgodnie z programem priorytetem w relacjach między Ukrainą a Rosją miała być energetyka, przemysł lotniczy i kosmiczny, przemysł stoczniowy, rolnictwo, transport i logistyka, a także współpraca kulturalno-naukowa.

Wcześniej na temat ograniczenia stosunków gospodarczych z Rosją mówił minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. „W sensie ogólnym współpraca gospodarcza z państwem agresorem powinna być zminimalizowana – oświadczył w ubiegłym tygodniu.

Między Ukrainą a Rosją od 2014 roku trwa konflikt wywołany przez dokonaną przez Rosjan aneksję ukraińskiego Krymu i związany ze wspieraniem przez Kreml prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Z Kijowa Jarosław Junko

>>> Polecamy: Coraz bliżej zmian w unijnej dyrektywie gazowej, które uderzą w Nord Stream 2