"Prezydent Francji i prezydent Iranu uzgodnili, że będą nadal współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby kontynuować wdrażanie układu nuklearnego i zapewnić stabilność regionu" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Macron zapewnił też Rowhaniego, że Francja pragnie, by porozumienie nuklearne pozostało w mocy, i zaapelował, by Teheran również czynił starania o "utrzymanie przy życiu" tego paktu.

Prezydent Francji przypomniał, że Iran zobowiązał się do podjęcia "szerszej dyskusji" dotyczącej losów układu po terminie jego wygaśnięcia w roku 2025, programów balistycznych i kryzysów na Bliskim Wschodzie.

Pałac Elizejski podał, że obaj przywódcy spotkają się w najbliższym czasie, by rozmawiać o kontynuowaniu porozumienia i stabilizacji regionu.

Macron podkreślił jednak, że Iran musi respektować wszystkie postanowienia paktu.

We wtorek prezydent Donald Trump powiedział, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec starali się odwieść Trumpa od planu wycofania USA z tego układu. Macron rozmawiał z nim na ten temat pod koniec kwietnia, gdy złożył wizytę państwową w Waszyngtonie.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. (PAP)

fit/ kar/