Dziennik Gazeta Prawna podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozdał nagrody WIZJONERZY 2018, dla przewodnich postaci polskiego biznesu. Kapituła wybrała przedstawicieli pięciu polskich firm, które odznaczały się ponadprzeciętnymi osiągnięciami na rynku. Laureatami zostali: Małgorzata i Maciej Adamkiewicz, właściciele Grupy Adamed; Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland; Jan Kalisz, prezes zarządu FIBRAIN; Konrad Makomaski, Bartłomiej Kras, Stanisław Szadkowski, twórcy Impact Clean Power Technology, a także Adam Tychmanowicz, prezes zarządu Neptis.

Zwycięzcy opowiadali o źródłach swoich sukcesów. Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w Adamedzie mówiła o wsparciu ze strony państwa, jeśli chodzi o ekspansję na rynek wietnamski. Grupa – realizując swoją strategię internacjonalizacji – w 2017 r. dokonała największej dotychczas polskiej inwestycji w Wietnamie, dotyczącej nabycia kontrolnego pakietu akcji firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. – Cały proces przygotowania transakcji trwał prawie dwa lata. Pomagała nam Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasador w Wietnamie pomaga nam na miejscu – mówiła.

O sukcesach na rynku zagranicznym opowiadał także Artuz Wiza, wiceprezes Asseco Poland. – Kiedy zapadła decyzja o inwestycji w Izraelu, wielu analityków uważało, że to jest zły ruch, generujący zbyt duże ryzyko. Na tym właśnie polega wizjonerstwo, że Adam Góral potrafił dostrzec możliwości, jakie niesie rynek izraelski, ale pośrednio także rynek Stanów Zjednoczonych i wykorzystać tę szansę – tłumaczył Wiza.

Jan Kalisz, prezes firmy FIBRAIN, globalnego producenta w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej, mówił z kolei o tym, jak budować firmę rodzinną. – W tym roku obchodzę 25 lat działalności. Przez ćwierć wieku starałem się wprowadzać swoją rodzinę do biznesu i to się udało. Od 2010 r. firma jest zarządzana całym zespołem rodziny Kaliszów – powiedział. – Młodzi ludzie są lepsi ode mnie. Dużo pomysłów, jakie są realizowane w naszej firmie, wychodzą od moich następców – dodał.

Do podobnych wartości odnosił się Adam Tychmanowicz, prezes firmy Neptis, twórca m.in. platformy Yanosik. – Nie jestem lepszym ksiegowym od swojej księgowej, nie jestem lepszym informatykiem od informatyka, który pracuje w mojej firmie. Pracownikom trzeba przede wszystkim dać możliwość rozwoju i zgłębiania własnych pasji – mówił.

Wśród laureatów znalazła się także firma Impact Clean Power Technology, która działa na szybko rozwijającym się rynku e-mobilności, produkując baterie litowo-jonowe. Firma w 2017 r. zanotowała trzykrotny wzrost sprzedaży i jest dostawcą dla firm na całym świecie. Receptą na sukces podzielił się prezes firmy Konrad Makomaski. – Żeby robić w Polsce nowoczesny produkt przemysłowy, trzeba przede wszystkim mieć ekipę, która najpierw wpadnie na ciekawy pomysł, a potem go zrealizuje – przyznał.

Partner cyklu

źródło: Materiały Prasowe