Minister skarbu Aleksander Grad gościł w środę w brytyjskiej stolicy, by zachęcić inwestorów z sektora finansowego do udziału w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji w okresie 2009-11.

Grad spotkał się z przedstawicielami różnych instytucji: europejskimi, amerykańskimi i azjatyckimi inwestorami instytucjonalnymi, zwłaszcza funduszami typu equity funds (bezpośrednio inwestującymi w akcje) oraz fixed-income funds (inwestującymi prócz akcji także w bezpieczne papiery, np. obligacje emitowane przez firmy).

Inwestorom zaoferowano kupno udziałów m.in. w PGE Polskiej Grupie Energetycznej, Enei, Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kopalni Lubelski Węgiel "Bogdanka", liniach lotniczych LOT, CIECh-u, Zakładach Azotowych w Tarnowie Mościcach, ZA Kędzierzyn oraz warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W sprawie tej ostatniej Grad jest dużym optymistą. - Kandydatami do zakupu akcji są NYSE Euronext, Nasdaq, London Stock Exchange i Deutsche Boerse. Chcemy sprzedać 51-proc. kontrolny udział jednemu strategicznemu inwestorowi - powiedział wczoraj w Londynie agencji Reuters. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2009 r.

więcej w "Gazecie Wyborczej"