Tylko w przypadku banków i towarzystw ubezpieczeniowych więcej jest Polaków, którzy im ufają, niż darzą nieufnością – wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie „Rz”. Aż 48 proc. respondentów przyznało, że im ufa lub raczej ufa. ZUS, OFE, fundusze inwestycyjne i Giełda Papierów Wartościowych mają więcej niechętnych niż tych, którzy pozytywnie oceniają ich działanie. W przypadku GPW i TFI różnica jest nawet dwukrotna.

– Wyraźnie spadło zaufanie do instytucji finansowych – przyznaje prof. Tadeusz Szumlicz z SGH, który już trzykrotnie w raportach „Diagnoza społeczna” badał zaufanie do nich. Ale, jak zaznacza, nie zmienia się kolejność przychylności społecznej wobec nich: – To się nie zmienia. Najbardziej ufamy bankom, potem towarzystwom ubezpieczeniowym, ZUS, OFE, funduszom inwestycyjnym i na końcu giełdzie – wymienia prof. SGH. W naszym badaniu kolejność ta została również zachowana.

Bankom najbardziej ufają ludzie młodzi i starsi. Cieszą się one mniejszym zaufaniem dyrektorów i właścicieli niż pracowników umysłowych. Do ZUS najmniej przekonani są robotnicy. Zaufania wśród nich (podobnie jak u rolników) nie budzi też GPW.

więcej w "Rzeczypospolitej"