PKO BP ma szanse na znaczące wzmocnienie swojej pozycji zarówno w kraju, jak i za granicą. Pod warunkiem że znajdzie gotówkę na przejmowanie instytucji finansowych. – Cały czas dostajemy propozycje zakupu banków. Nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Również w Europie Zachodniej – stwierdził nasz rozmówca w PKO BP. Nie chciał mówić o szczegółach.

Kto mógłby się stać obiektem przejęcia ze strony największego państwowego banku? Wiadomo, że PKO BP bierze udział w przetargu na AIG Bank, wystawiony na sprzedaż jesienią ubiegłego roku przez przeżywającą poważne kłopoty American International Group. AIG Bank jest wyceniany na około 1,5 mld zł. Jego aktywa przekraczają 7 mld zł.

Niewykluczone że potencjalnych celów przejęcia mogłoby być więcej. Jak wynika z naszych informacji, z PKO BP mieli rozmawiać również przedstawiciele portugalskiego BCP – głównego właściciela Banku Millennium. Nie wiemy, czego dotyczyły rozmowy. Czy było to spotkanie sondujące potencjalne przejęcie przez PKO BP Banku Millennium, czy chodziło wyłącznie o jakąś formę współpracy.

więcej w "Parkiecie"