Władze w Kijowie zwróciły się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem o możliwość zakupu systemów obrony przeciwlotniczej – oświadczył w środę ukraiński ambasador w Waszyngtonie Wałerij Czałyj.
Dyplomata wyjaśnił, że Ukraina planuje nabycie od USA trzech zestawów do obrony przed atakami z powietrza o wartości 750 mln dolarów za zestaw, jednak nie ujawnił ich nazwy.
„Nasze potrzeby w najbliższym czasie będą obejmowały obronę przestrzeni morskiej i lądowej, bez czego nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa państwa” – powiedział Czałyj w rozmowie z radiostacją NV.
Ambasador dodał, że ukraińska armia potrzebuje także dronów, radarów wykrywających ataki rakietowe oraz systemów antysnajperskich.
Czałyj poinformował, że temat ten omawiany był podczas zeszłotygodniowego spotkania prezydenta Petra Poroszenki z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zobacz
|
